MEDIA O NAS MEDIA O NAS

MIEJSCA PAMIĘCI W LASACH PARCZEWSKICH

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Parczew cz.1

Lasy Parczewskie stanowiły idealne zaplecze dla ukrywających się powstańców styczniowych 1863r. Z tego okresu zachowało się tu sporo krzyży, kamieni – obelisków, kapliczek czy też pamiątek archiwalnych. Wiedza o konkretnych miejscach powstańczych potyczek i większych bitew  przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

O miejscach tych pamiętają parczewscy leśnicy; zaś w audycji mowa o tym, w jaki sposób starają się oni kultywować pamięć o wydarzeniach i bohaterach powstania styczniowego. I tak np. niedawno pracownicy Nadleśnictwa Parczew zapalili znicze na mogile 12 uczestników zrywu powstańczego, poległych w bitwie pod Urszulinem. Światełko pamięci zabłysło również pod pomnikiem mjr Bogusława Ejtminowicza, poległego po walce rozpoczętej z Rosjanami pod Uścimowem. Kolejne znicze zapłonęły  pod krzyżem na Gościńcu Królewskim, gdzie – według przekazów ustnych – pochowani są powstańcy, którzy stracili życie w potyczce z Kozakami pod Rudką Starościańską.  Leśnicy opiekują się także innymi miejscami  pamięci, zlokalizowanymi  w Lasach Parczewskich. Pamiętają też o bohaterach powstania: m.in. Kazimierzu Bogdanowiczu. Po jego śmierci Józef Seweryn Liniewski ufundował  krzyż w Lejnie, na pamiątkę rozstrzelania swego  szwagra Bogdana i jego brata Jana. Obecnie krzyża nie ma. Władze samorządowe  podjęły  jednak inicjatywę i zwróciły się do Nadleśnictwa Parczew, aby krzyż ten wspólnie przywrócić, postawić na nowo.

Wymownym symbolem kultywowania pamięci historycznej jest  tez ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Szlak Powstańczy – Bój pod Urszulinem”. Powstała ona w 2018r, w 100-lecie istnienia Nadleśnictwa Parczew, we współpracy z Poleskim Parkiem Narodowym.

Goście programu:

- Witold Zakościelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Parczew

- Jacek Zapasa, inżynier nadzoru

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-19-02-2021/