AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

„Piątka z leśnikami” – pobiegnij z nami w szczytnym celu!

11 maja br. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zorganizuje imprezę sportową pod nazwą „Piątka z leśnikami”. Jej uczestnicy będą mogli wesprzeć podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.

W ramach naszego przedsięwzięcia, które odbędzie się na trasach leśnych Nadleśnictwa Świdnik położonych w Uroczysku Stary Gaj, zostanie rozegrany bieg na dystansie 5 kilometrów. Planujemy udział około 200 biegaczy. Rejestracja i udział w imprezie są bezpłatne, ponieważ ma ona wymiar charytatywny. Każdy z uczestników biegu będzie mógł wesprzeć zbiórkę koordynowaną przez współorganizatora naszego wydarzenia – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie – m.in. poprzez zakup bonów z przeznaczeniem na specjalistyczną karmę dla psów i kotów bądź dostarczenie na miejsce startu zakupionej wcześniej tego typu żywności.  

11 maja najważniejszy będzie szczytny cel naszego przedsięwzięcia, nie zaś końcowy wynik, dlatego celowo zrezygnowaliśmy z prowadzenia klasyfikacji, pomiaru czasów i nagradzania najlepszych biegaczy. Zwycięzcami zostaną wszyscy, którzy pojawią się na starcie i włączą się w szczytną ideę wspierania bezdomnych zwierząt. Warto podkreślić, że wzorem poprzednich edycji biegów organizowanych przez lubelską dyrekcję LP i Nadleśnictwo Świdnik, każdy uczestnik naszej szlachetnej rywalizacji otrzyma okolicznościową koszulkę z motywem leśnym, logo LP i okolicznościowym logotypem 100-lecia Lasów Państwowych, przygotowaną specjalnie na to wydarzenie. Zainteresowanych zachęcamy do zabrania ze sobą kiełbasek bądź innych produktów do przyrządzenia przy tradycyjnym leśnym ognisku, o przygotowanie którego zadbają organizatorzy wydarzenia.

Link do zapisów - tutaj

Cieszę się, że już po raz trzeci lubelscy leśnicy zorganizują wydarzenie sportowe mające wymiar charytatywny. Będzie ono okazją nie tylko do popularyzacji biegania jako istotnego elementu zdrowego trybu życia, lecz także promocji społecznej funkcji lasu realizowanej przez Lasy Państwowe, dzięki której każdego dnia możemy korzystać z terenów leśnych w celu podejmowania różnego rodzaju aktywności na łonie natury. Warto podkreślać ten fakt w szczególnym roku stulecia naszej instytucji zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal. –Symboliczny wymiar tej inicjatywy nie stanowi przeszkody, by zgromadziła ona jak najliczniejsze grono zapalonych miłośników biegania, zarówno z Lublina i okolic, jak i innych zakątków Lubelszczyzny. Serdecznie zapraszamy na start! – dodaje dyrektor Kowal.

Trasa biegu, podobnie jak w przypadku zeszłorocznej imprezy pod nazwą „Piątka dla Gabrysi”, będzie wiodła przez malownicze ścieżki Starego Gaju – kompleksu leśnego posadzonego przed laty i pielęgnowanego przez kolejne dziesięciolecia rękami leśników, w którym od wielu lat funkcje gospodarcze przenikają się z przyrodniczą, a także społeczną rolą lasu, czego najlepszym dowodem jest liczba osób odwiedzających to miejsce w celach rekreacyjnych.  

Z uwagi na charytatywny wymiar „Piątki z leśnikami”, zachęcamy by na starcie biegu pojawili się też miłośnicy innych aktywności na łonie natury. Nic nie stoi na przeszkodzie by pięciokilometrową trasę pokonać pieszo, w formie marszu nordic walking, rowerem czy też w formie biegu ze swoimi czworonogami na smyczy.

Ogromnie cieszymy się, że bohaterami tegorocznej edycji „Piątki z leśnikami” są podopieczni naszego schroniska. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie, oraz zachęcamy do udziału wszystkich miłośników aktywności na łonie natury. Dla naszej placówki to nie tylko szansa na realne wsparcie w postaci darów rzeczowych, ale przede wszystkim kolejna sposobność aby przypomnieć o jej istnieniu i zwierzętach czekających na dom. To kolejna okazja aby problem bezdomności zwierząt zaistniał w społecznej świadomości, a prawidłowe postawy wobec nich miały szanse się ukształtowaćpodkreśla Dorota Okrasa, rzecznik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. –Gorąco zapraszamy wszystkich- w zagonionym świecie to szansa aby zrobić coś dla siebie – uczta dla ciała i ducha. Pomagam w biegu – sobie, światu i innym jego mieszkańcom – zachęca.

Będzie to trzecie wydarzenie sportowe o charakterze charytatywnym organizowane w ostatnich latach przez lubelską dyrekcję LP. W grudniu 2021 roku przeszło 160 biegaczy stanęło na starcie imprezy pod nazwą „Leśna Piątka z Mikołajem – razem dla dzieci z domów dziecka” wspierając w znaczący sposób podopiecznych lubelskich placówek opiekuńczych, a w lutym 2023 roku ponad 180 osób przyłączyło się do inicjatywy „Piątka dla Gabrysi” pomagając w zebraniu środków na leczenie śmiertelnie chorej Gabrysi Bryk. Wszystkie dotychczasowe imprezy biegowe organizowane przez lubelskich leśników łączy wspólne motto, którym są słowa Flory Edwards – „kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”.