AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Z korzyścią dla społeczeństwa, z pożytkiem dla przyrody – oficjalne otwarcie ścieżki Single Track w Nadleśnictwie Józefów

W malowniczych leśnych ostępach Puszczy Solskiej oficjalnie otwarto ścieżkę rowerową Single Track z Hamerni do Józefowa. To pierwsza tego typu trasa w naszym regionie, która z pewnością będzie przyciągać na teren Nadleśnictwa Józefów wielu amatorów turystyki rowerowej.

Opiewająca na przeszło milion złotych inwestycja została sfinansowana w większości ze środków unijnych Funduszu Spójności pozyskanych przez Lasy Państwowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na wykonanie projektu „Restytucji i czynnej ochrony głuszca w Puszczy Solskiej”. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa również dzięki środkom z Funduszu Leśnego LP oraz środkom własnym nadleśnictwa.

Oficjalne otwarcie ścieżki miało miejsce w minioną sobotę 6 listopada. Uczestniczyli w nim m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, doradca ds. korporacyjnych w gabinecie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Mirosław Gilarski, burmistrz Miasta i Gminy Józefów Roman Dziura i członkowie Józefowskiej Kawalerii Rowerowej na czele z Prezesem Stowarzyszenia Robertem Rabiegą. RDLP w Lublinie reprezentował dyrektor Zygmunt Byra wraz z licznym gronem lubelskich leśników.
Każdy Polak ma możliwość obcowania z przyrodą i zdrowego spędzania czasu na jej łonie, a takim z pewnością jest jazda na rowerze. Otwierana dzisiaj ścieżka rowerowa Single Track w Puszczy Solskiej wpisuje się w te założenia. Cieszę się, że Lasy Państwowe mogą brać udział w tak ważnych działaniach na rzecz udostępniania lasów dla lokalnych społeczności – napisał w liście skierowanym do uczestników wydarzenia p.o. dyrektora generalnego LP, Józef Kubica.

Ośmiokilometrowy odcinek mający swój początek w Hamerni przebiega przez dwa powiaty – tomaszowski i biłgorajski. Ścieżka wiodąca przez pagórkowaty obszar Leśnictwa Kalina została urozmaicona przeszkodami takimi jak m.in. „stolik”, „podwójna hopka”, „pumptrack”, „step up”, „step down” czy różnego rodzaju „rollery”. Ukształtowanie trasy sprawia, że będą mogli z niej korzystać zarówno profesjonalni kolarze górscy, jak i mniej zaawansowani pasjonaci aktywnego wypoczynku na łonie natury.
–Las jest idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji oraz do uprawiania wielu aktywności sportowych. Jazda na rowerze górskim po specjalnie zaprojektowanym single tracku, czyli zrównoważonej ścieżce kolarstwa górskiego, usytuowanej na terenie Nadleśnictwa Józefów pozwala na uprawianie turystyki rowerowej z wykorzystaniem terenów leśnych przy jednoczesnym ograniczeniu ruchu turystycznego w newralgicznych dla nas miejscach czynnej ochrony głuszca – zaznaczył dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.

W bieżącym roku kończy się projekt „Restytucji i czynnej ochrony głuszca w Puszczy Solskiej”, w którym uczestniczyły trzy nadleśnictwa lubelskiej dyrekcji (poza Józefowem także Biłgoraj i Janów Lubelski). Działania podejmowane przez naszych leśników na przestrzeni ostatnich lat zaowocowały nie tylko odbudowaniem, lecz także ustabilizowaniem populacji tego cennego gatunku w lasach RDLP w Lublinie, która według prowadzonych obserwacji liczy obecnie ok. 130 osobników.
Zrealizowane zadanie znakomicie wpisuje się w kampanię Lasów Państwowych „DLA LASU, DLA LUDZI” przybliżającą społeczeństwu codzienną pracę polskich leśników, którzy na każdym kroku starają się równoważyć trzy najważniejsze funkcje jakie las pełni dla ludzi – przyrodniczą, społeczną i gospodarczą. Nowopowstały obiekt będzie swego rodzaju magnesem przyciągającym miłośników jazdy na dwóch kółkach w malownicze zakątki Roztocza. Równie istotna jest dla nas wspomniana wcześniej rola ochronna tego miejsca, które poprzez właściwe kanalizowanie ruchu turystycznego będzie przyczyniało się do skutecznej ochrony głuszców bytujących w lasach józefowskich – dodał dyrektor Byra.

Jak podkreślają zgodnie użytkownicy oddanej do użytku ścieżki Single Track – trasa nie odbiega od światowych standardów, a jej znakomite zagospodarowanie daje efekt podobny do przejazdów po tego typu odcinkach usytuowanych na terenach górskich.

Filmik z objazdu trasy Single Track dzięki uprzejmości Jarosława Garbacza