AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wkład leśników w czyn niepodległościowy

Pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości odbył się Krajowy Zjazd Leśnej Komisji Kombatanckiej, połączony z konferencją naukowo-historyczną.

Konferencja ma przede wszystkim na celu wskazanie roli leśników w stuleciu naszej niepodległości, a także w trakcie budowania naszej ojczyzny czy pracy dla Polski. Jest to dobry moment, bo jubileusz stulecia niepodległości jest okazją do przypomnienia naszych poprzedników, na dziedzictwie których pracujemy – powiedział na wstępnie Pan Dariusz Pieniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Krajowy Zjazd Leśnej Komisji Kombatanckiej rozpoczął się od wręczenia odznaczeń „Pro Patria”, „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej” oraz „Za zasługi dla obronności kraju”. To ostatnie jest dla naszej dyrekcji szczególnie ważne, ponieważ Dyrektor RDLP w Lublinie, Jerzy Sądel, został nim uhonorowany. Medal ten otrzymują osoby, które wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych; posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego; swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju (Rozporządzenie MON z dnia 19 kwietnia 1991 r., Dz.U. 1991 nr 39  poz. 170). Aktu nadania odznaczeń dokonał Minister Wojciech Skurkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Jest to dla mnie szczególne wyróżnienie, przyznane w wyjątkowym roku – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odznaczenie to mobilizuje do dalszej działalności i szerzenia patriotyzmu wśród rodaków, w Polsce i za granicą – mówił Jerzy Sądel.

Wśród przybyłych gości, oprócz licznej grupy leśników, znaleźli się m.in. Wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, prof. Andrzej Grzywacz (SGGW), dr Dariusz Rogut (Dyrektor oddziału IPN w Łodzi), płk Zbigniew Zieliński (Komendant Krajowy Leśnej Komisji Kombatanckiej), Poseł Robert Telus. Podczas konferencji można było pogłębić swoją wiedzę przeglądając wystawy przygotowane przez IPN pt.: „Zbrodnia Katyńska”, przez DPWMLiDP pt. „Od Buczacza do Spały, od Kudelskich do Gabrysiewiczów” oraz przez OKL Gołuchów „Historia munduru leśnika”.

Kolejnym punktem programu była konferencja „Wkład leśników w czyn niepodległościowych”, na której zebrani mogli usłyszeć wykłady dotyczące m.in.: udziału i roli leśników, pochodzących z różnych regionów Polski, w walkach o niepodległość, historii munduru leśnika, szkolnictwa leśnego (Program Konferencji). Konferencję zakończyła inscenizacja Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Natomiast w trzecim dniu wydarzenia zgromadzeni goście oddali hołd pod pomnikiem Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w Spale połączonego z odczytaniem apelu pamięci oraz inscenizacją w Szańcu Hubala.