AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Redukcja populacji bobra

Z inicjatywy dyrektora RDLP w Lublinie, Jerzego Sądla, 14 listopada br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami ZO PZŁ Tarnobrzeg, na którym omawiano podejście do realizacji zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Zarządzenie dotyczy zezwolenia na redukcję populacji bobra z uwagi na jej dużą liczebność i dotkliwe szkody jakie wyrządza. W ciągu najbliższych trzech lat RDOŚ w Rzeszowie planuje w województwie podkarpackim dokonanie odstrzału 3,6 tys. bobrów. Na obszarze nadleśnictw Rudnik i Nowa Dęba, znajdujących się w zasięgu terytorialnym RDLP w Lublinie, redukcja obejmie 201 osobników.

Działania, o których dyskutowaliśmy w trakcie spotkania są konieczne ze względu na potrzebę ograniczenia szkód wyrządzanych przez bobry w lesie i gospodarstwach rolnych, głównie na łąkach. Populacja bobra powinna być redukowana w wyniku kontrolowanych odstrzałów lub poprzez rozbieranie tam w miejscach, w których bobry powodują szkody dotkliwe gospodarczo  skutkujące podtapianiem gruntów leśnych, łąk i pól, co w efekcie przynosi duże straty w gospodarce rolnej i leśnej – tłumaczy główny specjalista SL ds. łowiectwa RDLP w Lublinie, Andrzej Tyrawski.

Bóbr europejski (Castor fiber) jest największym gryzoniem Eurazji, o masie ciała nawet do 35 kg. Zwierzęta mają opływowy kształt, grube natłuszczone futro i spłaszczony ogon mogący osiągać do 40 cm długości. W jadłospisie gryzoni znajdują się przede wszystkim pędy olszy czarnej, wierzby i topoli czarnej.

Historia wzrostu populacji bobra w Polsce sięga okresu powojennego. W północno-wschodniej części Polski było wówczas zaledwie kilkaset przedstawicieli tego gatunku. W 1976 roku prof. Wirgiliusz Żurowski zainicjował Program aktywnej ochrony bobra europejskiego, którego realizacją zajął się Zakład Doświadczalny PAN w Popielnie. Ściśle chroniony bóbr miał stać się w przyszłości gatunkiem niezagrożonym i powrócić w przyrodniczy krajobraz Polski. W połowie lat osiemdziesiątych rozpoczęto reintrodukcję tego gatunku na terenie Nadleśnictwa Sobibór. W ramach ww. programu do jeziora Brudzieniec sprowadzono rodzinę bobrów, która się tam zaaklimatyzowała i rozmnożyła. Ogółem, w latach 1979-1981, zaintrodukowano 21 osobników na teren lasów parczewskich i sobiborskich. W 1994 roku inwentaryzacja liczebności populacji wykazała już 7,4 tys. gryzoni na terenie naszego kraju. Obecnie jest ich ponad 40 tys.

Zachowanie właściwych rozmiarów populacji tego gatunku miałoby pozytywny wpływ na środowisko. Gryzonie mogą zwiększać bioróżnorodność ekosystemu poprzez tworzenie małej retencji wody i rozwijanie powierzchni obszarów podmokłych, wpływać pozytywnie na produkcję leśną i podnosić poziom wód gruntowych na większych obszarach, co zapobiega procesowi pustynnienia.

Niestety, liczebność bobrów i szkód jakie wyrządzają wzrosła do tego stopnia, że podjęcie zdecydowanych działań mających na celu zniwelowanie strat jest nieuniknione. – Jeżeli chodzi o teren lubelskiej dyrekcji to w 2015 roku bobry wyrządziły szkody lesie na powierzchni 1860 ha. W zestawieniu ze szkodami poczynionymi przez łosie (1240 ha), jelenie (1974 ha) i sarny (1526 ha) są to duże zniszczenia, mając na uwadze, że jest to gatunek chroniony  – ocenia Andrzej Tyrawski.