AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Pierwsze Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”

Niedzielne dożynki w Wąwolnicy (na terenie województwa lubelskiego) miały na celu pokazanie Rolnikom i Polskiej Wsi, że Polska jest wdzięczna za pracę i wsparcie jakie przez stulecia nieśli Rzeczypospolitej.

Sto lat od odzyskania niepodległości chcemy razem dziękować całym pokoleniom mieszkańców polskiej wsi za kultywowanie polskich tradycji i obyczajów, za obronę i rozwijanie przesiąkniętej chrześcijaństwem polskiej kultury ludowej, bez której nie przetrwalibyśmy jako Naród – tak rozpoczął Pierwsze Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek, witając premiera Mateusza Morawieckiego wraz z członkami Rady Ministrów, posłami, senatorami i samorządowcami, a także tysiącami uczestników zgromadzonych przed Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej u stóp wzgórza Kościelnego. Na uroczystych dożynkach obecni byli również przedstawiciele Lasów Państwowych, w tym Dyrektor Generalny Andrzej Konieczny oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie – Jerzy Sądel.

Uroczystość rozpoczęła Msza św., którą koncelebrował i wygłosił homilię metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. W swoich słowach podkreślił ogromne znaczenie rolników na całego społeczeństwa: Sanktuarium to miejsce, gdzie niebo spotyka się z ziemią, w którym Bóg szczególnie ludziom błogosławi. Dlatego dobrze, że w tym miejscu gromadzimy się, by dziękować rolnikom za ich trudną pracę, dzięki której mamy co jeść.

Decyzję o tym, aby wydarzenie odbyło się właśnie w Wąwolnicy podjął Premier, tłumacząc zgromadzonym: To tutaj w Wąwolnicy odbija się jak w lustrze historia Polski i polskości – jej blaski i cienie. Gdy nasz kraj atakowała zmora ze Wschodu, jaką były najazdy tatarskie, mongolskie, tutaj zostały odparte dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Kębelskiej. […] Przypomnieć należy także rok 1870, kiedy to władze carskie odebrały Wąwolnicy prawa miejskie mszcząc się tym samym na mieszkańcach za udzielanie pomocy powstańcom styczniowym. No i w końcu tragiczny rok 1946: Ub-cia spaliła wówczas w Wąwolnicy aż 100 domów, była to kara za wsparcie dla żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Mateusz Morawiecki podkreślał jak ważny dla Polski jest rolnik i jego praca: Nie mielibyśmy dzisiaj stulecia odzyskania niepodległości, gdyby nie trud polskiej wsi, polscy rolnicy, którzy przechowali wartości polskiej kultury. To wasza wielka zasługa oraz waszych przodków. Bez waszej ciężkiej pracy, życzliwości, etosu, Polska nie byłaby i nie będzie tak silna, jaka może być.