AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Partnerska współpraca z leśnikami z Niemiec

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie gościła sześcioosobowa delegacja leśników niemieckich z terenu Badenii Wirtembergii.

Przyjazd naszych zachodnich sąsiadów to kontynuacja trwającej od ponad 20 lat współpracy między RDLP w Lublinie a Dyrekcją Lasów we Freiburgu. Na mocy porozumienia zawartego w 1995 roku odbywają się coroczne wizyty, organizowane wymiennie w partnerskich dyrekcjach.

Reprezentacja leśników z Niemiec odwiedziła biuro RDLP w Lublinie, gdzie mogła zapoznać się ze specyfiką lasów i gospodarki leśnej prowadzonej w PGL LP i na terenie naszej dyrekcji. Przyjezdni mieli dużo pytań dotyczących systemu organizacyjnego Lasów Państwowych. Dyrektor Jerzy Sądel wspomniał gościom o wzorowym modelu polskiego leśnictwa, który powinien być dla nas powodem do dumy.

Polacy mogą być w tej dziedzinie wzorem do naśladowania dla innych krajów europejskich – zaznaczył.

Przedstawiciele braci leśnej zza naszej zachodniej granicy odwiedzili również Międzynarodowe Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS, chwaląc organizację przedsięwzięcia i prezentacje maszyn leśnych w naturalnych warunkach pracy.

Podstawowym celem pobytu delegacji z Niemiec było poznanie charakteru polskiej gospodarki leśnej, dlatego większość czasu nasi goście spędzili w terenie w Nadleśnictwach: Józefów, Zwierzyniec i Lubartów. Zwiedzili również Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy najpiękniejsze zakątki Lublina. Z dużym zainteresowaniem z ich strony spotkała się bogata historia ojczystej kultury i mnogość zabytków, które mogli podziwiać na Lubelszczyźnie.

Ostatnim terenowym akcentem pobytu leśników niemieckich była wizyta w Roztoczańskim Parku Narodowym i Regionalnym Banku Genów Nadleśnictwa Zwierzyniec.

Wizyta leśników z Niemiec trwała od 30 sierpnia do 4 września br.

Dziękujemy szefostwu dyrekcji za wspaniałe przyjęcie i znakomitą organizację naszego pobytu na terenie RDLP w Lublinie. Był to dla nas pożyteczny wyjazd. Przekazano nam wiele cennych wskazówek związanych ze strukturą Lasów Państwowych i organizacją pracy jednostek podległych lubelskiej dyrekcji. Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy zagadnieniom z zakresu urządzania lasu. W wielu kwestiach polski model leśnictwa jest dla nas niedościgniony – mówił na zakończenie wyjazdu Martin Köllner, szef delegacji z Niemiec.

Delegację niemiecką reprezentowali:

Martin Köllner – kierownik Biura Urządzania Lasu Karlsruhe przy Dyrekcji Lasów we Freiburgu
Ulrich Kienzler – nadleśniczy Lasów Miejskich Karlsruhe, przewodniczący Związku Leśników Niemieckich Badenii Wirtembergii 
Hans-Urlich Hayn – kierownik obrębu Kirchzarten
Stephen Gutzweiler – specjalista do spraw prawa leśnego, nieruchomości leśnych i łowiectwa
Dr Jochen Wehrle – prawnik
Markus Sihorsch – pracownik Biura Urządzania Lasu.

Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie