AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Chwała Niezłomnym!

Leśnicy z terenu lubelskiej dyrekcji uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dużo czasu musiało upłynąć zanim bohaterzy podziemia antykomunistycznego spoczywający przez kilkadziesiąt lat w bezimiennych mogiłach doczekali się godnego upamiętnienia.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – argumentowano w uzasadnieniu projektu zainicjowanego przez śp. Lecha Kaczyńskiego, dzięki któremu w 2011 roku Sejm RP uchwalił dzień 1 marca jako święto państwowe.

Wybrana data stanowi nawiązanie do wydarzeń z 1951 roku, które rozegrały się w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, kiedy to z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódcę IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki tworzących kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych był już trzynastym z kolei. Podobnie jak w poprzednich latach, w jego upamiętnienie aktywnie zaangażowali się lubelscy leśnicy. W obchodach święta zorganizowanych na terenie Lublina, których głównym punktem były msza święta w kościele pw. Michała Archanioła oraz Apel Pamięci połączony ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Niezłomnych na placu przykościelnym uczestniczył zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Mirosław Waniewski.

Warte uwagi inicjatywy stanowiące wyraz hołdu dla żołnierzy podziemia niepodległościowego miały miejsce także na terenie poszczególnych nadleśnictw. Punktualnie o godzinie 17:00 w Leśnym Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości Nadleśnictwa Tomaszów rozpoczęła się Droga Krzyżowa, której uczestnicy wspominali w modlitwie i myślach ofiarę jaką Żołnierze Wyklęci złożyli na stosie Ojczyzny dla walki o wolną Polskę.

 

W Biłgoraju, Zespół Szkół Leśnych zorganizował wraz z Nadleśnictwem uroczystości patriotyczne. Tuż po zakończeniu mszy świętej w kościele pw. Chrystusa Króla, obchody przeniosły się w leśne ostępy Puszczy Solskiej, które stanowiły drugi dom dla wielu partyzantów podczas II wojny światowej i żołnierzy walczących w podziemiu antykomunistycznym. Zebrane delegacje oddały cześć poprzez złożenie symbolicznych wiązanek i zapalenie zniczy pod pomnikami mjr Bolesława Usowa ps. „Konar” oraz płk Andrzeja Kiszki ps. „Dąb", „Leszczyna", „Bogucki".

W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez lokalne samorządy uczestniczyło również wielu nadleśniczych nadleśnictw z terenu RDLP w Lublinie.