AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Aktywne ferie z lubelskimi leśnikami

250 osób uczestniczyło w warsztatach o tematyce przyrodniczo-leśnej zorganizowanych podczas ferii zimowych przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Całodzienne wydarzenia pod hasłem „Odwiedź nas i zrozum las” odbyły się w lubelskim Centrum Kultury i wybranych domach kultury na terenie miasta. Inicjatywa była skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Pracownicy biura RDLP w Lublinie oraz Nadleśnictwa Puławy razem z uczestnikami zajęć starali się odpowiedzieć na pytania: co leśnicy porabiają w lesie zimą, jak mądrze dokarmiać zwierzęta, czy las zimą zamiera, czy też dlaczego warto odwiedzić las o tej porze roku. Każdy mógł wykonać kulę z tłuszczu i ziaren stanowiącą pełnowartościowy pokarm dla ptaków oraz ozdoby z drewna. Odważni mogli powalczyć o nagrody w konkursach o tematyce przyrodniczo-leśnej, spróbować sił w leśnych kalamburach lub wystartować w leśnym miniturnieju gier planszowych.

Grupy zorganizowane mogły skorzystać z warsztatów tematycznych. Na uczestników zajęć pod nazwą „Opowiemy Wam o drewnie” czekały informacje o wszechstronności tego surowca, wielości jego zastosowań, jego najważniejszych cechach oraz zawodach z nim związanych. Z kolei najmłodsi miłośnicy przyrody wzięli udział w zajęciach „Ptasie życie”, podczas których dowiedziały się m.in. jak daleko migrują niektóre gatunki ptaków, a które z nich zostają na zimę w naszym kraju.
Cieszymy się z ogromnego zainteresowania naszymi zajęciami o tematyce przyrodniczo-leśnej. Była to znakomita okazja do kształtowania postaw proekologicznych, w tym szacunku do przyrody, lasu i podejmowania działań stojących w zgodzie z założeniami zrównoważonej gospodarki leśnej – podsumowuje Aneta Sławińska, naczelnik Wydziału Promocji i Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

W okresie ferii zimowych pracownicy RDLP w Lublinie włączyli się także w obchody Międzynarodowego Dnia Kota, które zorganizowało Lubelskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Razem z redaktor Magdaleną Lipiec-Jaremek z Polskiego Radia Lublin opowiedzieliśmy o dzikich kotach, a w szczególności o żbiku i rysiu – gatunkach zamieszkujących tereny Polski, zwracając uwagę na tereny, które zamieszkują, ich zwyczaje oraz inne ciekawostki związane z tymi gatunkami objętymi w naszym kraju ścisłą ochroną.