Aktualności Aktualności

Płacz łzami całego świata kiedy już wiesz o Katyniu…

„W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.

Radomscy leśnicy wczoraj tj. 12 kwietnia w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym upamiętnili leśników pomordowanych przez NKWD w 1940 roku w zbrodni katyńskiej, a tym samym zainaugurowali na swoim terenie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kościele św. Mikołaja w Jedlni pod przewodnictwem kapelana radomskich leśników ks. Roberta Kuropieski. Następnie odsłonięto obelisk poświęcony leśnikom zamordowanym w Zbrodni Katyńskiej. Na pamiątkowej tablicy umieszczone zostały słowa: "W hołdzie leśnikom zamordowanym na nieludzkiej ziemi w Katyniu, Miednoje, Kuropatach. Chwała Bohaterom. Leśnicy w 100-lecie niepodległości". Wyszczególniono trzech leśników pracujący na terenie radomskiej dyrekcji: Michał Frank, Józef Jankiewicz i Zygmunt Sobkiewicz. Uczczeniu ich pamięci towarzyszy sentencja  "Płacz łzami całego świata, kiedy już wiesz o Katyniu (...)" - Piero Onifiani.

Kolejnym punktem uroczystości była konferencja, na której zaproszeni prelegenci przypomnieli o znaczących wydarzeniach i postaciach związanych z Katyniem. Dr Sebastian Piątkowski z radomskiej delegatury IPN przedstawił refererat o regionalnym wymiarze Zbrodni Katyńskiej. Pani Grażyna Zagrobelna - dyrektor RDLP w Krośnie opowiedziała o „Lesie Pamięci” Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Natomiast o leśnikach z terenu radomskiej RDLP, którzy zostali wymienieni na odsłoniętym pomniku, mówił z-ca dyrektora RDLP w Radomiu Piotr Kacprzak.

W uroczystości wzięli udział przede wszystkim leśnicy, politycy, samorządowcy, a także przedstawiciele różnych instytucji. Wśród gości znaleźli się m.in. poseł i były minister środowiska Jan Szyszko, poseł Dariusz Bąk, prezes Komitetu Katyńskiego poseł Andrzej Melak, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, były dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, naczelnik delegatury IPN w Radomiu Danuta Pawlik. Natomiast lubelską dyrekcję reprezentował z-ca dyrektora ds. gospodarki leśnej Adam Kornat.

Warto zaznaczyć, że wśród niemal 24 tys. ofiar katyńskich znajdowali się również leśnicy. Dane pochodzące z IPN podają, że w Katyniu zamordowano 143 leśników, w Charkowie - 145, w Kalininie - 91 (pochowani w Miednoje), w Kijowie i Tarnopolu - 173 (pochowani w Bykowni), a w Mińsku - 172 (pochowani w Kuropatach).

Cześć ich pamięci!