RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

SZUKAMY DIAMENTÓW W MIĘDZYRZECKICH LASACH

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Międzyrzec cz.1

Nadleśnictwo Międzyrzec  uczestniczyło w XII  Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2021”, która odbyła się 16- 17 listopada br w Krasnymstawie. Jej wyniki mogą cieszyć międzyrzeckich leśników, o czym mowa w kolejnej audycji  z cyklu „Z Łosiem przez las”, emitowanej  na falach Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej „Radio dla Ciebie” w Warszawie.  - Drzewa, które są przeznaczane na submisję, to takie nasze leśne diamenty –podkreśla Leszek Michalec, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec. Submisja zaś to coś w rodzaju aukcji, podczas której kupujący oferują najwyższe ceny za najlepsze, specjalnie wybrane drewno.

Na podstawie dziesięcioletniego planu rządzenia lasu leśnicy wiedzą, gdzie w danym nadleśnictwie rosną najokazalsze drzewa i które z nich mają odpowiedni wiek, predestynujący je do wycinki. Z gospodarczego obszaru, zaplanowanego do wyrębu na dany rok, wybierają te okazy, które potencjalnym oferentom mogą podobać się najbardziej. Niezależnie od dokumentacji i postępowania zgodnego z zapisami prawa, leśnicy – dzięki doświadczeniu i wyczuciu lasu -  umieją wskazać drzewa, które na submisji powinny osiągnąć najlepsze wyniki.

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie doroczne submisje odbywają się na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw, gdzie są najlepsze warunki do wzorowego zaprezentowania kłód ściętych drzew potencjalnym nabywcom. Jak więc dokładnie wybiera się drzewa  przeznaczone na submisję, do czego to wyselekcjonowane, luksusowe drewno służy potem producentom np. mebli, a także o znaczeniu submisji w działalności Lasów Państwowych – o tym wszystkim mowa w programie.

Gość audycji: Leszek Michalec, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-miedzyrzec-cz-1-3/