MEDIA O NAS MEDIA O NAS

W ROK PO POŻARZE LASU

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Międzyrzec cz.1 i 2

Dramatyczne wydarzenia związane z pożarem lasu w  Nadleśnictwie Międzyrzec ( leśnictwo Żelizna)  w kwietniu 2020r oraz  relacja z tego, w jaki sposób  leśnicy zagospodarowali  ten teren w ciągu minionego roku,   były tematem kolejnych audycji z cyklu „Z Łosiem przez las” w Radiu dla Ciebie.

Rok temu w leśnictwie Żelizna spłonęło  ponad 30 ha powierzchni. Pożar objął swoim zasięgiem znaczną część użytku ekologicznego oraz lasy; w tym wyjątkowe bagienne siedliska przyrodnicze z wieloma cennymi gatunkami fauny i flory. Jak wynika z ustaleń jego przyczyną było podpalenie. Podmokły obszar, wyschnięta ściółka leśna, wiatr i przez to szybko rozprzestrzeniający się ogień, stanowiły duże zagrożenie. Pożar gasiło dwanaście  jednostek straży pożarnej państwowej i ochotniczej, przy konkretnym wsparciu pracowników Nadleśnictwa Międzyrzec oraz pracującego na jego rzecz, zakładu usług leśnych.

O pożarze, największym w regionie od wielu lat, który miał miejsce w kwietniu 2020r  oraz o jego skutkach, widocznych do dziś, w programie mówili: Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego  oraz Paweł Maksimiuk, leśniczy leśnictwa Żelizna.

Link do cz.1 audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-11-06-2021/

Dziś,  na tzw. pożarzysku powoli wraca życie: są nowe nasadzenia drzew, powoli odżywa naturalna roślinność, jak np. wełnianka. Sprzyjają temu panujące warunku pogodowe oraz stosunkowo wysoka wilgotność gleby. Mimo optymizmu i siły odtworzeniowej natury, pożarzysko wciąż robi wrażenie, zwłaszcza że pozostały pnie spalonych drzew, a inne nadal są okopcone. Na całkowity efekt  odrodzenia się lasu w tym miejscu długo będzie trzeba czekać.

O sytuacji po pożarze i o odnowieniu lasu w tym miejscu, w audycji  mówili: Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego, Paweł Maksimiuk, leśniczy leśnictwa Żelizna oraz  Krzysztof Gomółka, st. kpt. z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim. 

Link do cz.2 audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-18-06-2021/