AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Patriotyczny weekend z udziałem lubelskich leśników

Delegacje pracowników lubelskiej dyrekcji LP wzięły udział w uroczystościach z okazji Dnia Wolności i Solidarności oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które zorganizowano na terenie Lublina.

31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, w całej Polsce świętowano Dzień Wolności i Solidarności upamiętniający zryw Polaków, który zapoczątkował upadek komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Lubelskie obchody tego wydarzenia rozpoczęły się przed Krzyżem Wdzięczności znajdującym się przy Drodze Męczenników Majdanka. Stamtąd uroczystości przeniosły się do Archikatedry Lubelskiej, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym na rzecz wolności Ojczyzny. Po jej zakończeniu zebrane delegacje, a wśród nich pracownicy biura RDLP w Lublinie oraz Nadleśnictwa Świdnik, złożyły kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zwieńczeniem wydarzenia był multimedialny pokaz fontann na Placu Litewskim o wymownym tytule „Inspiruje nas wolność”.

Dzień później odbyły się lubelskie obchody upamiętniające 80. rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę oraz Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Zainaugurowała je msza święta w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, którą odprawiono w intencji wszystkich poległych w wojnie obronnej 1939 r. W głównych uroczystościach przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim uczestniczyli m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz, parlamentarzyści, władze wojewódzkie na czele z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem i wicemarszałkiem Zbigniewem Wojciechowskim, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji państwowych, kombatanci, mieszkańcy Lublina oraz reprezentacja pracowników biura lubelskiej dyrekcji LP.