RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

KAROL ZALEWSKI – FOTOGRAF PRZYRODY

Z Łosiem przez las - Nadleśnictwo Biała Podlaska - cz.5

Karol Zalewski, na co dzień  leśniczy w leśnictwie Kniejówka (we wsi Klonowica-Plac, gm. od młodych lat, spędzonych na Mazurach, interesował się przyrodą. Bakcyla fotografii połknął w latach nauki w Technikum Leśnym w Białowieży, zaczynając od używania tradycyjnych aparatów fotograficznych. Standardowa liczba 36 klatek w kliszy fotograficznej nauczyła go szacunku dla każdego ujęcia; zapewne dlatego dziś, choć używa sprzętu cyfrowego, jego fotografie są tak bardzo dopracowane i przemyślane.

 

Wyspecjalizował się w fotografowaniu portretów zwierząt, w ostatni okresie szczególnie ssaków drapieżnych (wilki, rysie), ale interesuje go również otoczenie, panorama lasu. Praca w lesie z pewnością pozwala poznać interesujące miejsca do sfotografowania, ale nie pozwala ona na swobodne oddawanie się pasji. Wobec tego, aby jego fotograficzne łowy leśne były skuteczne, najczęściej korzysta z dni wolnych od pracy, od weekendów po urlopy. Można go spotkać najczęściej nad Bugiem oraz na biebrzańskich rozlewiskach.

 

Karol Zalewski jest laureatem kilku nagród, wśród których wyróżnia się Grand Prix w IV edycji konkursu fotograficznego „Lasy w obiektywach leśników.”

 

Gość programu:

- Karol Zalewski – leśniczy leśnictwa Kniejówka

Link do audycji