MEDIA O NAS MEDIA O NAS

Z Łosiem przez las

i przez rezerwat przyrody „Liski”.

11 maja, po raz kolejny red. Piotr Łoś odwiedził Nadleśnictwo Miedzyrzec. Wspólnie  z gościem programu -  Leszkiem Michalcem, nadleśniczym Nadleśnictwa Międzyrzec -  przemierzyli rezerwat przyrody „Liski”.

W audycji mowa o początkach utworzenia rezerwatu i jego urokach, które można podziwiać wędrując przez znajdującą się tam ścieżkę przyrodniczo – leśną.

Ale też przypomnienie spraw trudnych – w ubiegłym roku na terenie rezerwatu „Liski”, huraganowe wiatry połamały lub wywróciły około 2 tys. drzew. Najstarsze z nich rosną tu od ok. 250 lat. W ramach porządkowania ścieżki przyrodniczo-leśnej, odbywającego się  pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, została przeprowadzona wycinka drzew. Wszystkie wycięte drzewa zostały w rezerwacie.

Rezerwat przyrody "Liski" -  o powierzchni 129,03 ha -  został utworzony  3 grudnia 1981r,  na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie lasu o charakterze naturalnym,  z licznymi zespołami oraz gatunkami roślin rzadkich i chronionych. Wielogatunkowy drzewostan w rezerwacie,  o charakterze zbliżonym do naturalnego,  budują potężne dęby i sosny o wymiarach pomnikowych. Wiek najstarszych osobników szacowany jest na około 250 -300 lat.

 

Link do audycji