Asset Publisher
Wiosenna edycja akcji „Drzewko za surowce wtórne” w Lublinie
W najbliższą sobotę (29 marca br.), w godzinach 10:00-14:00, na parkingu zewnętrznym lubelskiej Galerii Orkana odbędzie się kolejna edycja cieszącej się dużą popularnością akcji „Drzewko za surowce wtórne”.
Redakcja Kuriera Lubelskiego wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie są prekursorami idei przekazywania sadzonek drzew leśnych w zamian za makulaturę. Wydarzenie organizowane na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w stolicy województwa lubelskiego, cieszy się niezmiennie ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców miasta, lecz także całego regionu. Tym razem, podobnie jak w przypadku ostatnich edycji tej inicjatywy, sadzonki rodzimych gatunków drzew i krzewów będzie można otrzymać zarówno za zbędną makulaturę, jak i zużyty sprzęt AGD i RTV czy też małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny.
Jakie są zasady akcji? Za każde 2-5 kg przyniesionej makulatury można otrzymać 1 sadzonkę. Im więcej makulatury, tym więcej sadzonek – maksymalnie do 7 sztuk przy ponad 30 kg. W przypadku elektrośmieci, za jedno małe urządzenia elektryczne (do 20 cm) przewidziano 1 sadzonkę, natomiast za każdą sztukę większego sprzętu (powyżej 20 cm) będzie można otrzymać 2 sadzonki – tak jak w przypadku zbędnej makulatury nie więcej niż 7 na osobę. Warto jednak pamiętać, że liczba sadzonek jest ograniczona.
Uczestnicy najbliższej edycji akcji „Drzewko za surowce wtórne” w Lublinie będą mogli otrzymać sadzonki rodzimych gatunków drzew leśnych i krzewów takich jak:
- Buk
- Dąb szypułkowy
- Klon jawor
- Sosna
- Świerk
- Bez koralowy
- Czereśnia ptasia
- Róża dzika
- Śliwa ałycza
–Nasze wydarzenie ma wymiar edukacyjny i ekologiczny, a jego głównym celem jest budowanie odpowiedzialnego, świadomego społeczeństwa i promowanie wśród jego przedstawicieli postaw proekologicznych ukierunkowanych na ochronę naszego środowiska. Każdy z uczestników „Drzewka za surowce wtórne” stanowi wzór do naśladowania w zakresie poprawnego gospodarowania odpadami, jak również dokłada swoją małą cegiełkę do tego by wokół nas było więcej drzew, co ma pozytywny wpływ na otaczającą przyrodę i klimat – zaznacza rzecznik prasowy RDLP w Lublinie Anna Sternik. –