Asset Publisher
RDLP w Lublinie z certyfikatem FSC
Od 2 maja br. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie posiada certyfikat FSC® (Forest Stewardship Council®), nr licencji: FSC-C210630. Międzynarodowy znak potwierdzający prowadzenie odpowiedzialnej gospodarki leśnej będzie obowiązywał przez kolejne 5 lat, do 1 maja 2030 roku.
Aby otrzymać obowiązujący na całym świecie dokument uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych systemów certyfikacji gospodarki leśnej ubiegające się o niego podmioty są zobowiązane do przestrzegania ściśle określonych zasad, m.in. działania w oparciu o obowiązujące przepisy prawa krajowego, jak i międzynarodowe regulacje i umowy, obowiązkowej identyfikacji i ochrony obszarów o szczególnych wartościach przyrodniczych oraz utrzymania bioróżnorodności w tym siedlisk gatunków rzadkich, poszanowania praw przedstawicieli lokalnych społeczności do korzystania z lasów czy też rzetelnego planowania gospodarki leśnej z zachowaniem jej zrównoważonego charakteru.
–Otrzymanie certyfikatu FSC to efekt codziennej pracy leśników, pracowników zakładów usług leśnych i innych partnerów, troski o różnorodność biologiczną oraz odpowiedzialnego pozyskiwania drewna – w pełni odnawialnego, ekologicznego surowca, zarówno na potrzeby przemysłu, jak i indywidualnych odbiorców – tłumaczy zastępca dyrektora RDLP w Lublinie ds. gospodarki leśnej Mariusz Kiczyński. –Międzynarodowy znak, którym ponownie mogą posługiwać się teraz wszystkie nadleśnictwa lubelskiej dyrekcji LP oznacza, że nasze lasy są zarządzane z poszanowaniem środowiska, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniając interesy przyrody, lokalnych społeczności oraz przyszłych pokoleń.
Obowiązujący od 2 maja br. certyfikat należy traktować jako potwierdzenie tego, że lubelscy leśnicy stoją na straży wszystkich funkcji jakie pełnią zarządzane przez nich lasy troszcząc się o trwałość zasobów leśnych i ochronę przyrody z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb społecznych. Certyfikacja gospodarki leśnej przynosi także wiele korzyści dla firm reprezentujących przemysł drzewny, stwarzając większe możliwości rynkowe dla drewna pozyskiwanego w naszych lasach oznaczonego znakiem jakości FSC. Nie można również zapominać o realnych korzyściach dla przedstawicieli lokalnej społeczności i osób korzystających z naszych lasów na różne sposoby – certyfikacja daje nie tylko gwarancję ochrony przyrody i zasobów leśnych, lecz także zapewnia szeroko pojętą ogólnodostępność do celów turystycznych, rekreacyjnych, edukacyjnych czy też zbioru darów lasu.