Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie położona jest w południowo - wschodniej części kraju. W skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wchodzi 25 nadleśnictw: Biała Podlaska, Biłgoraj, Chełm, Chotyłów, Gościeradów, Janów Lubelski, Józefów, Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów, Międzyrzec, Mircze, Nowa Dęba, Parczew, Puławy, Radzyń Podlaski, Rozwadów, Rudnik, Sarnaki, Sobibór, Strzelce, Świdnik, Tomaszów, Włodawa oraz Zwierzyniec. Nadleśnictwa te zarządzają lasami Skarbu Państwa leżącymi na obszarze trzech województw:

  • lubelskiego,
  • podkarpackiego (nadleśnictwa: Nowa Dęba, Rozwadów, Rudnik oraz część nadleśnictw: Biłgoraj,    Gościeradów, Tomaszów i Janów Lubelski),
  • mazowieckiego (nadleśnictwo Sarnaki).

Według regionalizacji fizyczno-geograficznej Polski (J. Kondracki) obszar Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie obejmuje makroregiony:

  • w części północnej i północno-zachodniej - Nizinę Południowopodlaską,
  • w części północno–wschodniej i wschodniej – Polesie Zachodnie i Polesie Wołyńskie,
  • w części środkowej – Wyżynę Lubelską, Wyżynę Wołyńską i niewielki fragment Niziny Środkowomazowieckiej,
  • w części południowo- wschodniej – Roztocze i niewielki fragment Kotliny Pobuża,
  • w części południowej i południowo-zachodniej – Kotlinę Sandomierską.

Obszar ten leży w dorzeczu Sanu, Wisły i Bugu. Północna i północno-zachodnia część RDLP leżąca na Nizinie Południowopodlaskiej położona jest na lekko falistej równinie z ostańcowymi pagórkami polodowcowymi. Północno–wschodnią część (Polesie Zachodnie i Wołyńskie) stanowi płaska równina, na której płytko zalegające wody gruntowe powodują występowanie bagien, torfowisk i jezior. Środkową i południowo-wschodnią część obejmuje rozczłonkowana wąwozami i dolinami rzek Wyżyna Lubelska i Wyżyna Wołyńska. Od południa ogranicza je wyżynny wał Roztocza o średniej szerokości ok. 15 km, ciągnący się od okolic Kraśnika po Lwów. Tereny na południe od Roztocza są częścią nisko położonej Kotliny Sandomierskiej.

Według regionalizacji przyrodniczo - leśnej Polski, opartej na podstawach ekologiczno – fizjograficznych (Trampler), lasy RDLP Lublin znajdują się w dwóch krainach przyrodniczo - leśnych:

  • Krainie IV Mazowiecko - Podlaskiej,
  • Krainie VI Małopolskiej.

Wyróżnienie dwóch krain przyrodniczo-leśnych jest odzwierciedleniem żyzności gleby, ukształtowania terenu oraz klimatu.

Zróżnicowanie gleb na terenie RDLP w Lublinie uwarunkowane jest głównie cechami podłoża. Na północy w obrębie Niziny Południowopodlaskiej występuje mozaika gleb brunatnych właściwych i bielicowych. Duże obszary, szczególnie na wschodzie, zajmują gleby bagienne i pobagienne. Środkowa i południowa, lessowa część obszaru pokryta jest glebami płowymi (miejscami z czarnoziemami), na południu i południowym - zachodzie, na utworach piaszczystych przeważają gleby bielicowe.

Klimat regionu jest zróżnicowany. W części północnej jest on zaliczony do strefy umiarkowanej - przejściowej, na południu zaś do strefy podgórskich nizin i kotlin. Zróżnicowanie klimatu jest związane głównie z wyniesieniem danego obszaru nad poziom morza.

Roczna ilość opadów waha się od 500-600 mm w rejonach północnych, do 700-800 mm na południu (Roztocze). 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

O gospodarce leśnej w teorii i praktyce

O gospodarce leśnej w teorii i praktyce

Szeroki zakres zagadnień z zakresu gospodarki leśnej poruszono podczas narady nadleśniczych lubelskiej dyrekcji, którą zorganizowano na terenie nadleśnictw Janów Lubelski i Gościeradów.

Spotkanie kadry kierowniczej jednostek organizacyjnych RDLP w Lublinie miało charakter terenowy. Zaraz po oficjalnym rozpoczęciu narady w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” jej uczestnicy wyruszyli w teren, aby zobaczyć powierzchnie wytypowane przez organizatorów, które wiązały się z omawianą tematyką.

W pierwszym dniu zebranym zaprezentowano m.in. sposoby pielęgnacji upraw, młodników i zagospodarowania ekotonów oraz wybrane rozwiązania wykorzystywane przez leśników w hodowli lasu. Wiele miejsca poświęcono także metodom odnowienia lasu po zastosowaniu rębni. Przejazd drogą wojewódzką Kraśnik – Stalowa Wola był przyczynkiem do dyskusji o strefach oddzielających las od pasa drogowego, a także o estetyce i odbiorze naszych lasów przez społeczeństwo. Zainteresowanie wśród nadleśniczych wzbudziła prezentacja współczesnego bartnictwa w oparciu o użytkowane od dłuższego czasu barcie leśne.

W programie narady znalazł się akcent patriotyczny. Delegacja lubelskich leśników na czele z dr inż. Mirosławem Waniewskim, zastępcą dyrektora RDLP w Lublinie ds. gospodarki leśnej, złożyła kwiaty na zbiorowej mogile we wsi Szczecyn, oddając hołd mieszkańcom tej miejscowości pomordowanym przez Niemców w 1944 roku, w odwecie za współpracę z partyzantami.

Drugi dzień upłynął pod znakiem dyskusji o zagospodarowaniu powierzchni poklęskowych i drogownictwie leśnym na przykładzie Nadleśnictwa Gościeradów. Dwudniowe spotkanie zakończyła prezentacja produkcji kontenerowej prowadzonej w Szkółce „Marynopole”.
Za nami niezwykle owocna narada, podczas której poruszyliśmy wiele istotnych aspektów związanych z naszą codzienną pracą. Mam nadzieję, że tego typu inicjatywy będą miały charakter cykliczny, bowiem nie ma lepszego miejsca niż las do dyskusji nad udoskonalaniem leśnictwa i rozwiązaniach, które należy stosować w gospodarce leśnej – podsumował zastępca dyrektora RDLP w Lublinie ds. gospodarki leśnej.