Asset Publisher
Posiedzenie Rady LKP Lasy Janowskie – wspólna praca na rzecz ochrony przyrody
W dniach 8-9 maja br., na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski odbyło się posiedzenie Rady Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Janowskie”.
Leśne Kompleksy Promocyjne (LKP) zostały powołane w Polsce w 1995 roku. Ich celem było stworzenie obszarów leśnych, które mogłyby stanowić przykłady zrównoważonego zarządzania lasami, łącząc ochronę przyrody z działalnością gospodarczą. Wśród 25 tego typu obszarów utworzonych na terenie całego kraju jeden został powołany na terenie RDLP w Lublinie – LKP „Lasy Janowskie”. Poszczególne leśne kompleksy promocyjne pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasów i wielość pełnionych przez nie funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa.
Pieczę nad całokształtem działalności Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Janowskie” sprawuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, a powołana na lata 2023-2027 Rada Naukowo-Społeczna jest dla niego organem doradczym i opiniotwórczym.
Wszystkich członków obecnych na spotkaniu Rady LKP przywitała w imieniu dyrektora RDLP w Lublinie Jana Kowala, Aneta Sławińska, Koordynator ds. Dialogu Społecznego i Edukacji lubelskiej dyrekcji LP. Na wstępie zainaugurowanego 8 maja br. spotkania poruszono założenia kluczowych projektów planowanych do realizacji w nadchodzących latach. Wśród nich znalazły się m.in.:
• projekty związane z ochroną żubra i jego migracją we wschodniej Polsce,
• projekty adaptacyjne do zmian klimatu, dotyczące przeciwdziałania pożarom,
• działania ochrony przyrody w ramach OPL2,
• restytucją sokoła wędrownego w Polsce.
Podjęto także temat wzmacniania funkcji społecznej lasów, poprzez rozwijanie działalności edukacyjnej i turystycznej na terenie LKP. Zaprezentowano również działania realizowane przez Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie”. Po części stacjonarnej uczestnicy udali się w teren do rezerwatu przyrody „Imielty Ług”, gdzie omawiano kwestie związane z ochroną rezerwatu oraz jego udostępnianiem turystycznym.
Drugi dzień posiedzenia (9 maja) rozpoczął się od przedstawienia planowanych zadań ochronnych dla rezerwatu „Lasy Janowskie” na lata 2026–2030. Do uczestników dołączył Dyrektor RDLP w Lublinie – Jan Kowal. Następnie Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, prof. dr hab. Stanisław Drozdowski, zaprezentował wyniki kolejnego etapu badań naukowych dotyczących wpływu zabiegów pielęgnacyjno-ochronnych na stabilność drzewostanów oraz bioróżnorodność w rezerwacie. Zakończeniem posiedzenia była wizyta terenowa w rezerwacie „Lasy Janowskie”.
–Leśne Kompleksy Promocyjne pełnią ważną rolę w naszym systemie ochrony przyrody oraz gospodarki leśnej, m.in. poprzez promowanie zrównoważonego zarządzania lasami, które łączy ochronę środowiska, produkcję leśną oraz edukację ekologiczną. Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania się Rady Naukowo-Społecznej LKP „Lasy Janowskie”. Tego typu spotkania są każdorazowo nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, lecz także platformą umożliwiającą merytoryczną dyskusję, w tym przypadku z pożytkiem dla idei stawiającej czoła wyzwaniom, w obliczu których znajduje się współczesne leśnictwo – podsumowuje dyrektor Jan Kowal.