AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wzmożone patrole Straży leśnej - "Jesień 21"

Strażnicy leśni z terenu RDLP w Lublinie włączyli się w ogólnopolską akcję opatrzoną kryptonimem „Jesień 21”.

Lasy Państwowe w okresie między 14 września a 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”. Na obszarze 25 nadleśnictw lubelskiej dyrekcji działania mające związek ze zwiększoną liczbą osób aktualnie korzystających z terenów leśnych, potrwają do 1 października br.

W tym czasie blisko 70 strażników z posterunków Straży Leśnej będzie wypełniało swoje obowiązki w zakresie zapewnienia możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo oraz ochrony zasobów przyrodniczych – informuje Inspektor Straży Leśnej w RDLP w Lublinie, Marek Dziaduszyński.

Strażnicy będą w szczególności egzekwować od osób przebywających na terenach leśnych zachowania zgodne z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza w zakresie bezprawnego korzystania z lasu jak m.in. nieuprawniony wjazd do lasu pojazdem silnikowym, parkowanie w miejscach niedozwolonych czy pozostawianie śmieci.

Przełom września i października to doskonały czas na przemierzanie leśnych ostępów, czego najlepsze potwierdzenie stanowi liczba osób, które odwiedzają lasy w tych miesiącach, przede wszystkim w poszukiwaniu grzybów. Naszą akcją nie chcemy zniechęcać społeczeństwa do przebywania na łonie natury. Wręcz przeciwnie – zachęcamy by kontakt z otaczającą przyrodą był jak najczęstszy, ale by odbywał się z poszanowaniem zasad obowiązujących na terenach leśnych – zaznacza inspektor Dziaduszyński.

Akcja o kryptonimie „Jesień 2021”  ma charakter ogólnopolski. Łącznie weźmie w niej udział ok. tysiąca strażników leśnych. We wspólne patrole ze Strażą Leśną zaangażowani są przedstawiciele innych służb mundurowych, m.in. policji i straży granicznej.