AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wyjątkowa edycja „Lubelskiej Jesieni”

Z najwyższą w historii wydarzenia ceną średnią za 1 m3 oferowanego surowca oraz rekordową ceną za 1 m3 pojedynczego losu zakończyła się XII edycja Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2021” organizowana przez RDLP w Lublinie.

Rozstrzygnięcie przetargu miało miejsce tradycyjnie na placu ekspozycyjnym przy Centrum Edukacyjno-Submisyjnym Nadleśnictwa Krasnystaw, gdzie od 8 listopada br. nabywcy zainteresowani zakupem drewna mogli dokładnie przyjrzeć się wszystkim „sztukom” surowca pochodzącego z lasów lubelskiej dyrekcji LP, które zostały pozyskane w ramach cięć ujętych w planie pozyskania na bieżący rok. Podsumowania tegorocznej edycji dokonał dyrektor Zygmunt Byra, a w oficjalnym zakończeniu uczestniczyli m.in. zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Bożena Rydz, pracownicy sąsiedniej dyrekcji krośnieńskiej, nadleśniczowie nadleśnictw z terenu RDLP w Lublinie brakarz regionalny Adam Bronikowski oraz pozostali pracownicy Wydziału Gospodarki Drewnem.

W tym roku do sprzedaży zaoferowano ponad 638 m3 surowca dębowego o ponad przeciętnych cechach użytkowych. Nabywców znalazło całe proponowane drewno – klienci zakupili wszystkie 553 losy.

Rekordową cenę 6 016 zł osiągnięto za metr sześcienny dębu z Nadleśnictwa Międzyrzec, a wartość całego losu za ten surowiec wyniosła przeszło 25 327,16 zł. Do tej pory najwyższą była cena 5 450 zł jaką jeden z klientów zaoferował podczas zeszłorocznej edycji za metr sześcienny dębu z Nadleśnictwa Puławy (wówczas wartość całego losu wyniosła przeszło 16 tys. zł). Warto zaznaczyć, że oferenci zapłacili podobną cenę (6 016 zł) również za dęby z lasów nadleśnictw Lubartów i Mircze.

Podczas dwunastej edycji imprezy udało się również osiągnąć najwyższą w historii cenę średnią za metr sześcienny oferowanego surowca, która wyniosła przeszło 4 234 zł i była wyższa o 1 176 zł od poprzedniej rekordowej jaką odnotowano podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji Submisji w 2019 roku.

W tym roku surowiec zakupiło 12 spośród 24 podmiotów dopuszczonych do postępowania submisyjnego spełniających wszystkie wymagania ofertowe. Największe zakupy (przeszło 248 m3 drewna) dokonała nasza lokalna firma „Lubelski Fornir Sp. z o.o.”.
Odzwierciedleniem wyników naszej tegorocznej Submisji jest utrzymujące się na wysokim poziomie zapotrzebowanie na drewno najwyższej jakości o konkretnych parametrach wymiarowych. Konsumenci zaczynają coraz bardziej doceniać wartość wyrobów z drewna, stąd ceny surowca windują w górę, a rynek towarów drewnianych przeżywa dynamiczny rozkwit – zauważa naczelnik Wydziału Gospodarki Drewnem Tomasz Świca.  

Gros sprzedanego surowca dębowego trafi do zakładów okleiniarskich, których specyfika warunkuje znacznie wyższą wydajność wykorzystania zakupionego drewna, nawet w porównaniu z zakładami tartacznymi posiadającymi najlepszą infrastrukturę maszynową.

Dyrektor Zygmunt Byra podziękował wszystkim pracownikom z terenu dyrekcji zaangażowanym w przygotowania tegorocznej edycji „Lubelskiej Jesieni” i wyraził zadowolenie z jej ostatecznych rozstrzygnięć.
Przy organizacji Submisji Drewna Cennego najważniejszy jest dla nas aspekt wizerunkowy. To dla nas znakomita okazja do promowania prowadzonej przez naszych leśników zrównoważonej i przemyślanej gospodarki leśnej, dzięki której możemy oferować klientom wyselekcjonowany surowiec najwyższej jakości. Dzięki naszemu przedsięwzięciu  najokazalsze dęby z lasów Lubelszczyzny mogły znów cieszyć się zainteresowaniem ze strony wielu nabywców. Jest to czytelny sygnał świadczący o tym, że drewno, które oferujemy to uznana marka, także poza granicami Polski.