AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

PAMIĘCI LEŚNIKÓW PATRIOTÓW

Na terenie Nadleśnictwa Józefów otwarto ścieżkę edukacyjną upamiętniającą postać prof. Jana Miklaszewskiego i wszystkich leśników, którzy przyczynili się do odzyskania i utrwalania niepodległości przez naszą ojczyznę.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Jana Nepomucena Suścu, której przewodniczył duszpasterz lubelskich leśników, ks. Zygmunt Jagiełło. Uczestniczyli w nich dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola, wójt Gminy Susiec, Zbigniew Naklicki, nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, Stanisław Nawrocki, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Susiec wraz z młodzieżą oraz liczne grono leśników.

Spotykamy się w szczególnym okresie stulecia odzyskania niepodległości. Jest to doskonała okazja do refleksji na temat historii, zarówno nas leśników, jak i naszej organizacji PGL Lasy Państwowe. Jubileusz odzyskania niepodległości splata się z 95. rocznicą powstania Lasów Państwowych, jak również 75. rocznicą utworzenia lubelskiej dyrekcji LP. Warto w tym miejscu przypomnieć kilka istotnych faktów dotyczących znaczenia Lasów Państwowych i dorobku leśników ­– zaznaczył na wstępie dyrektor lubelskiej dyrekcji, wspominając postaci wielkich leśników – prof. Jana Miklaszewskiego i Adama Loreta oraz wracając pamięcią do początków naszej organizacji i kształtowania się rodzimego modelu leśnictwa.

Zaproszeni goście posadzili wspólnie Dąb Niepodległości pobłogosławiony przez Papieża Franciszka w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Do sadzenia okolicznościowych drzewek przyłączyli się również obecni na wydarzeniu uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami, dając początek pamiątkowej Alei Niepodległości.

Zwieńczeniem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi potwierdzające otwarcie ścieżki edukacyjno-przyrodniczo-spacerowej będącej wyrazem hołdu dla bohaterskich leśników zaangażowanych na przestrzeni dziejów w walki o wolną Polskę.

Otwarcie nowej ścieżki przyrodniczej to wyraz naszej wdzięczności dla ich dokonań. Poza rolą historyczną i edukacyjną, to miejsce będzie także służyło lokalnej społeczności i wszystkim turystom odwiedzającym malownicze zakątki Roztocza – zauważył dyrektor Marek Kamola.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn. „Rozwój infrastruktury turystycznej na obszarze LGD, poprzez adaptację terenu leśnego w Suścu” jako efekt wspólnych działań Nadleśnictwa Józefów, Gminy Susiec oraz Stowarzyszenia Nasza Gmina Susiec.

Fotorelacja z wydarzenia wraz z wywiadami z zaproszonymi gośćmi znajduje się na stronie internetowej Katolickiego Radia Zamość.