AKTUALNOŚCI
Od nasionka do drewna – edukacyjna sobota z lubelskimi leśnikami
W najbliższą sobotę (31 sierpnia), na zakończenie wakacji, pracownicy biura oraz wybranych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie zorganizują rodzinny piknik edukacyjny w gościnnych progach Ogrodu Botanicznego UMCS.
Wydarzenie pod nazwą „Od nasionka do drewna” rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do godziny 17:00. Na odwiedzających tego dnia lubelski „Botanik” (przy wejściu od ulicy Willowej) będzie czekało mnóstwo atrakcji, dzięki którym las zostanie przeniesiony do przestrzeni miejskiej, o co zadbają pracownicy biura i nadleśnictw lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
–Chcemy by uczestnicy naszego przedsięwzięcia poszerzyli swoją wiedzę na temat gospodarki leśnej, zapoznali się z jej specyfiką oraz weszli w buty leśnika doświadczając tego jak wygląda praca w lesie i z jak szerokim wachlarzem zadań przychodzi mierzyć się każdego dnia w terenie pracownikom Lasów Państwowych – informuje Anna Sternik, naczelnik Wydziału Organizacji, Komunikacji Społecznej i Mediów.
Za motyw przewodni sobotniego spotkania posłużą stoiska tematyczne obrazujące fazy wzrostu drzewostanu:
- „Jak leśnicy sadzą las” – w tej strefie zainteresowani będą mogli poznać metody sadzenia drzew, obejrzeć nasiona rodzimych gatunków drzew leśnych pod mikroskopem czy tez napić się pysznej kawy z żołędzi i delektować smakiem żołędziowych ciasteczek.
- „Jak leśnicy chronią las” – tu na odwiedzających będą czekały małe sadzonki zabezpieczone przed zwierzyną wełną i specjalnym preparatem, makieta grodzenia leśnej uprawy, pułapki feromonowe stosowane na szkodniki drzew, a także budki lęgowe jakie można zaobserwować w naszych lasach.
- W kolejnym namiocie zostaną przygotowane ciekawostki dotyczące „Trzydziestu tysięcy zastosowań drewna” – możliwość cechowania drewna czy też zabawa w rozpoznawanie surowca drzewnego po próbkach.
- Społeczną rolę lasu lubelscy leśnicy zaprezentują w specjalnej strefie pod nazwą „Lasoterapia i leśny savoir-vivre”. Będzie to idealne miejsce do relaksu na leżakach przy dźwiękach odgłosów lasu, zapachu olejków eterycznych, jak również poznania tajników odpowiedniego przygotowania się na wyprawę do lasu.
- Ostatnie stoisko – „Użytkowanie lasu – dary lasu” – będzie nie lada gratką dla miłośników produktów pochodzenia leśnego, które każdy z nas może zbierać na własny użytek pośród leśnych ostępów i ciekawostek z nimi związanych.
–Poza wspomnianymi stoiskami tematycznymi, z myślą o osobach odwiedzających Ogród Botaniczny, przygotowano mnóstwo atrakcji, a wśród nich: quiz wiedzy o lesie; konkursy z nagrodami; warsztaty plastyczne wykonywania drewnianych obrazków, sów, nietoperzy leśnych magnesów czy przyrodniczych odlewów z gliny; ścieżka zmysłów oraz leśna fotobudka. Dodatkowo, na zainteresowanych będą czekały pokazy sów i akcja informacyjna „Las do góry nogami” dotycząca nietoperzy – zachęcają lubelscy leśnicy.
Dzieci i młodzież do lat 15 – wstęp wolny.