AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Od COP do gospodarki 4.0

Pod tym hasłem odbyła się w Stalowej Woli Polska Wystawa Gospodarcza pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W wydarzeniu uczestniczył dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.

Polska Wystawa Gospodarcza to inicjatywa prezydenta Dudy nawiązująca do tradycji Powszechnych Wystaw Krajowych, które odbywały się w latach 20. XX wieku w niepodległej Polsce. W czasie obchodów 100-lecia niepodległości prezydent RP przywrócił ideę wystaw prezentujących potencjał polskiej gospodarki. W nowej hali produkcyjno-magazynowej – inwestycji zrealizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., swoje produkty zaprezentowali finaliści konkursu PWG wskazani przez Prezydencką Kapitułę Gospodarczą. Tegorocznym gospodarzem był Prezydent Miasta Stalowa Wola – Lucjusz Nadbereżny, W uroczystości wzięli udział także minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Rafał Weber – wiceminister infrastruktury (poseł ziemi podkarpackiej), a także Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Dzisiaj potrzebny kolejny skok, skok w nową erę gospodarczą, skok w erę gospodarki − jak to nazywają w tej chwili − 4.0, gospodarki nowoczesnej, gospodarki, która będzie kolejną erą rozwoju przemysłowego świata, a my chcemy w tym rozwoju przemysłowym świata wziąć odważnie udział. Mało, powiem więcej: chcemy być w awangardzie tego rozwoju, chcemy być wśród tych, którzy będą na jego przedzie – mówił prezydent RP, Andrzej Duda. Całe wystąpienie Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy)

Wśród wystawców były również Lasy Państwowe. RDLP w Lublinie reprezentowało Nadleśnictwo Rozwadów i Gościeradów, których stanowisko, od otwarcia wystawy, było najliczniej odwiedzanym. Każdy z uczestników mógł przenieść się do leśno-drewnianego świata. Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. jak wygląda 1m3 drewna, kłoda bartna i produkty pszczele czy zrelaksować się przy filmach prosto z leśnych ostępów. Duże zainteresowanie wzbudziła kłoda dębowa obrazująca namiastkę Submisji Drewna Cennego oraz złożona w kłodę surowa tarcica sosny. Najmłodsi mogli dotknąć lasu dzięki przyniesionym przez leśników drewnianym pudełku pełnym leśnych skarbów: gałęzi drzew iglastych i liściastych, szyszek czy mchu. Mieszkańcy Stalowej Woli odebrali również sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym świerka pospolitego i sosny zwyczajnej, pochodzące ze szkółki kontenerowej w Marynopolu.

Jestem bardzo zadowolony z przebiegu dzisiejszego wydarzenia. Nasz produkt, czyli drewno bardzo dobrze wpisuje się w założenia Polskiej Wystawy Gospodarczej. Nasz kraj jest 6. największym producentem i 3. eksporterem mebli na świecie. Wartość produkcji mebli w Polsce w 2018 r. przekroczyła 49 mld zł, a wartość eksportu w 2018 r. zbliża się do poziomu 47 mld zł rocznie. Miarą kluczowej roli sektora leśno-drzewnego w naszej gospodarce jest to, że wypracowuje on ok. 2 proc. PKB. Nie tylko daje pracę setkom tysięcy osób, lecz także jest motorem inwestycji i rozwoju innowacyjnych technologii. Od początku transformacji przyciągnął też zagraniczny kapitał o wartości ponad 30 mld zł – podkreślał dyrektor RDLP w Lublinie dr inż. Marek Kamola.