AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Lubelscy leśnicy na pudle!

Miłe wspomnienia z XIV Mistrzostw Polski Leśników w Piłce Siatkowej będą mieli członkowie reprezentacji RDLP w Lublinie. Nasi zawodnicy zaprezentowali się ze znakomitej strony kończąc turniej na najniższym stopniu podium.

Siatkarska rywalizacja braci leśnej zdążyła na stałe wpisać się w kalendarz imprez organizowanych przez Lasy Państwowe. Gospodarzem tegorocznej edycji mistrzostw była krakowska dyrekcja LP, zaś główną areną zmagań – hala widowiskowo-sportowa w Piwnicznej-Zdroju.

Czwarte miejsce jakie siatkarze z lubelskiej dyrekcji LP zajęli podczas zeszłorocznych, XIII MP Leśników w Piłce Siatkowej w Spale podziałało na nich niezwykle mobilizująco. Nasza drużyna zapowiadała, że jedzie w malownicze zakątki Beskidu Sądeckiego z zamiarem walki o czołowe lokaty i – jak się później okazało – słowa dotrzymała.

Wzorem ubiegłych lat, do rywalizacji w tegorocznych mistrzostwach przystąpiło 18 zespołów – 17 reprezentacji poszczególnych regionalnych dyrekcji LP oraz drużyna Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Nasi zawodnicy przeszli jak burza przez fazę grupową pokonując kolejno: RDLP w Krośnie 2:1 oraz wygrywając 2:0 z leśnikami ze Szczecinka, Warszawy oraz reprezentacją DGLP.

Rywalizacja grupowa była jedynie przedsmakiem emocji jakie czekały na obserwatorów sportowych zmagań nad Popradem w fazie pucharowej. Kiedy w ćwierćfinale nasi siatkarze pozostawili w pokonanym polu RDLP w Gdańsku stało się jasne, że w ostatnim dniu imprezy przyjdzie im walczyć o medale.

W meczu o wejście do finału los skojarzył nas z obrońcami tytułu – reprezentantami toruńskiej dyrekcji LP. Spotkanie to stało na bardzo wysokim poziomie i przez wielu kibiców śledzących od początku zmagania w piwniczańskiej hali zostało okrzyknięte najlepszym i najbardziej emocjonującym pojedynkiem mistrzostw. Nasi siatkarze triumfowali 25:23 w pierwszym, niezwykle zaciętym secie i wyszli na kilkupunktowe prowadzenie w drugiej partii. Wydawało się, że lubelscy leśnicy mają finał na wyciągnięcie ręki, ale ekipa RDLP w Toruniu zdołała nie tylko doprowadzić do wyrównania, lecz także opanować nerwy i przechylić losy rywalizacji w tie-breaku na swoją korzyść.

Siatkarskiej reprezentacji lubelskiej dyrekcji pozostał „finał pocieszenia”, w którym pewnie pokonała grupowych rywali ze Szczecinka zapewniając sobie miejsce na najniższym stopniu podium. Po raz drugi z rzędu po złoto sięgnęli nasi pogromcy z Torunia, którzy w najważniejszym meczu mistrzostw pokonali RDLP w Szczecinie.

Pomimo nieznacznej porażki w półfinale lubelscy leśnicy mogą mieć powody do dumy. Trzecie miejsce wywalczone podczas tegorocznych zmagań było powtórką wyniku z X edycji mistrzostw rozgrywanej w 2017 roku w Poznaniu i zwieńczeniem ciężkiej pracy wykonanej w celu jak najlepszego przygotowania się do rywalizacji w Piwnicznej-Zdroju. Poza nagrodami drużynowymi, indywidualne wyróżnienie otrzymał Przemysław Kubów z Nadleśnictwa Chełm, którego uznano najlepszym rozgrywającym turnieju. 

Warto podkreślić, że w gronie zaproszonych gości, którzy wręczali medale najlepszym drużynom znalazł się Krzysztof Ignaczak – żywa legenda polskiej siatkówki, wielokrotny reprezentant Polski w latach 1998-2017, Mistrz Świata z 2014 roku, Mistrz Europy z 2009 r., najlepszy libero i broniący Ligi Światowej (2011-2012) oraz Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012), odznaczony Krzyżem Oficerskim  i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągniecia w sporcie.

Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: Dawid Sobaszek (kapitan), Kamil Zastawny, Tomasz Hołodniak, Przemysław Kubów, Jarosław Dziewa, Maciej Lach, Rafał Mróz, Marcin Adamowicz, Maciej Chwalczuk, Jakub Sakowicz, Piotr Skwarek, Andrzej Tofilski (Trener) oraz Michał Jarosz (kierownik drużyny).

Gratulujemy znakomitego występu i z niecierpliwością czekamy na kolejną, piętnastą edycję siatkarskich zmagań leśników, która w przyszłym roku odbędzie się na terenie RDLP w Gdańsku.