Wydarzenia Wydarzenia

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie.  Tylko w poprzednim roku wydatki związane ze sprzątaniem lasów jakie poniosły wszystkie nadleśnictwa RDLP w Lublinie wyniosły ponad 670 tys. złotych, a ilość zebranych odpadów przekroczyła 4 tys. metrów sześciennych.

Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią w lasach prywatnych, gdzie  często mamy do czynienia z samowolą lub brakiem dbałości. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów są pozostawiane na terenach leśnych.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno naszemu otoczeniu!

piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Na zamieszczonej poniżej interaktywnej mapie każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.


Znajdź siedzibę najbliższego nadleśnictwa:

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu. Wystarczy, aby podczas wizyty w lesie wynieść z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwalić się tym w mediach społecznościowych i zachęcić kolejne osoby do podjęcia wyzwania.