Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Doniosły jubileusz lubelskiej dyrekcji

Doniosły jubileusz lubelskiej dyrekcji

Szczególny wymiar miały tegoroczne Regionalne Obchody Święta Lasu RDLP w Lublinie. Uroczystości zorganizowano w Hrubieszowie w roku jubileuszu 75-lecia lubelskiej dyrekcji LP.

W tym wyjątkowym dniu wspominaliśmy wszystkich przedstawicieli leśnej profesji, którzy na przestrzeni lat przyczyniali się na naszym terenie zarówno do ochrony i pomnażania cennych zasobów dziedzictwa narodowego jakim są lasy, jak i do budowy trwałych fundamentów oraz umacniania struktury organizacyjnej Lasów Państwowych – zaznaczył dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w intencji całej braci leśnej, której przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, biskup Marian Rojek. Po jej zakończeniu dokonano zasadzenia pamiątkowego dębu „Niepodległy” oraz otwarcia i pobłogosławienia nowej siedziby Nadleśnictwa Strzelce.

Oprócz licznie zgromadzonej braci leśnej na czele z dyrektorem generalnym LP, dr inż. Andrzejem Koniecznym, wśród gości przybyłych na te uroczystości znaleźli się m.in. reprezentanci władz rządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dowódcy służb mundurowych, władze uczelniane oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie i partnerów związanych z lasem codzienną pracą. Nie brakowało gratulacji, wyrazów uznania oraz słów podziękowań za trud codziennej pracy.             
Wszyscy wiemy, że dzięki pracy kolejnych pokoleń leśników na Lubelszczyźnie zachowały się cenne gatunki roślin i zwierząt, które stanowią nasze wspólne bogactwo. To zawdzięczamy profesjonalizmowi i zaangażowaniu osób zatrudnionych w leśnictwie. Składam gratulacje pracownikom Lubelskiej Dyrekcji Lasów Państwowych z okazji ich jubileuszu oraz wszystkim leśnikom i osobom związanym z gospodarką leśną. Jesteście Państwo strażnikami i opiekunami cennego skarbu tej ziemi – napisał Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin w liście skierowanym do uczestników obchodów, który w jego imieniu odczytał Ryszard Madziar, szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów.

Za stanie na straży ojczystej przyrody dziękował w swoim wystąpieniu Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. 
Chylę czoła przed leśnikami za ich trud codziennej pracy i oddanie służbie leśnej oraz ochronie środowiska. Noszą oni w sercach szacunek do lasu i przyrody – mówił.

Podczas głównej części Regionalnych Obchodów Święta Lasu miała miejsce premiera filmu „Losy lubelskich lasów” poświęconego 75-letniej historii lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Osoby, które swoją pracą w sposób szczególny zasłużyły się dla leśnictwa i ochrony przyrody otrzymały odznaczenia państwowe, resortowe i Kordelasy Leśnika Polskiego.

W gronie nagrodzonych tym najwyższym leśnym odznaczeniem znalazł się gość honorowy uroczystości Meinrad Joos – wieloletni Dyrektor Lasów we Freiburgu oraz inicjator partnerskiej współpracy z lubelskimi leśnikami, która trwa nieprzerwanie od 25 lat.
W uznaniu za szczególny wkład w promowanie szlachetnych idei i postaw pośród braci leśnej również w Polsce, a także za wieloletnie zaangażowanie w szerzeniu idei zrównoważonego leśnictwa mam zaszczyt uhonorować Pana Joosa Kordelasem Leśnika Polskiego. Ideały, którymi się dzielił i które w nas zaszczepił, takie jak oddanie dla spraw lasów i leśnictwa, szacunek do człowieka i przyrody, a także wiedza i wizje rozwoju leśnictwa, mają wymiar nie tylko ponadgraniczny, ale również ponadczasowy. Niech to wyróżnienie przypomina o naszej szczególnej wdzięczności za rozwój międzynarodowej współpracy leśników, której liderem był i pozostanie – powiedział uhonorowanemu dyrektor generalny LP, dr inż. Andrzej Konieczny w okolicznościowym wystąpieniu, które wygłosił w języku niemieckim.

Zwieńczeniem części poświęconej odznaczeniom było wręczenie statuetki „Przyjaciel Lubelskich Lasów”, którą dyrektor RDLP w Lublinie dr. inż. Marek Kamola przyznał Ministrowi Środowiska Henrykowi Kowalczykowi.

Lista osób odznaczonych 

 

Materiały do pobrania