Aktualności Aktualności

Lubelscy leśnicy u stóp Królowej Podlasia

Po raz szósty leśnicy i myśliwi z terenu RDLP w Lublinie pielgrzymowali wraz z rodzinami do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej „Królowej Podlasia".

Mimo deszczowej aury do Kodnia przybyło ponad pół tysiąca leśników z rodzinami oraz liczna grupa myśliwych. Pielgrzymi zebrali się pod bazyliką św. Anny skąd wyruszył uroczysty przemarsz z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej do kościoła pw. św. Ducha. Głównymi koncelebransami eucharystii byli kapelani lubelskich leśników – mszy św. przewodniczył ks. Wiesław Oleszek, a homilię wygłosił ks. Ryszard Podpora.

Po zakończeniu liturgii przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia. Zarząd Okręgowy PZŁ w Białej Podlaskiej docenił ogromny wkład dyrektora Jerzego Sądla w rozwój łowiectwa na tym terenie przyznając mu medal „Za Zasługi dla Łowiectwa Okręgu Bialskopodlaskiego". Tym samym dyrektor Sądel dołączył do znamienitego grona odznaczonych, w którym znajduje się m.in. minister środowiska, prof. Jan Szyszko. Dyrektor RDLP w Lublinie złożył serdeczne podziękowania za otrzymane wyróżnienie przyznając, że było to dla niego duże zaskoczenie. Wspomniał także o głównym celu wędrówki do Kodnia.
Przybyliśmy tutaj, aby podziękować Matce Boskiej Kodeńskiej Królowej Podlasia za to, że tak dobrze nam się pracowało przez ostatni rok, za wszystkie łaski, których od niej dostąpiliśmy. W tym miejscu chciałem podziękować wszystkim leśnikom naszej dyrekcji. To dzięki waszej pracy jest ona obecnie tak dobrze postrzegana. – zaznaczył w swoim wystąpieniu dyrektor Jerzy Sądel odnosząc się do ataków, których przedmiotem są zarówno leśnicy jak i myśliwi. – Leśnicy wiedzą najlepiej w jaki sposób gospodarować lasami. Rozumieją to również myśliwi, dlatego idziemy razem z nimi wspólną drogą – mówił na zakończenie.

Przemówienie do leśników i myśliwych skierował także wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk.
Dobrze, że jesteście u stóp Matki Boskiej Kodeńskiej. Spotkaliśmy się żeby podziękować za dobro, którego doświadczyliśmy w minionym roku, ale również żeby wspominać kolegów i koleżanki, których już nie ma wśród nas. O tym jak ważna jest rola leśników i myśliwych świadczą nie tylko wypowiedziane słowa, lecz także wiele wieków tradycji – podkreślał Robert Gmitruczuk składając podziękowania na ręce dyrektora Jerzego Sądla, m.in. za pomoc w sprawnym uporządkowaniu stanu prawnego gruntów. Wyrazy wdzięczności od wicewojewody otrzymali również myśliwi zaangażowani w zwalczanie ASF w północno-wschodniej części województwa lubelskiego.  

Podziękowania należą się także organizatorom szóstej pielgrzymki, którymi byli Nadleśnictwo Chotyłów, ORŁ i ZO PZŁ Biała Podlaska oraz Ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej.