Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne, stanowiska dokumentacyjne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe

Dane wg stanu na 31.12.2024 r.

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, np. torfowiska, starorzecza, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów itp.

Na terenie RDLP w Lublinie utworzone zostały użytki ekologiczne w liczbie 902 o łącznej powierzchni 3,3 tys. ha (wg. stanu na dzień 31.12.2024 r.). Są to głównie śródleśne torfowiska, łąki i oczka wodne.

Stanowiskami dokumentacyjnymi są ważne pod względem naukowym i dydaktycznym miejsca występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości, tworów mineralnych itp. Stanowiskami dokumentacyjnymi mogą być także miejsca występowania kopalnych szczątków roślin i zwierząt.

W lasach zarządzanych przez RDLP w Lublinie znajduje się jedno stanowisko dokumentacyjne, które obejmuje skupienie głazów narzutowych w Nadleśnictwie Sarnaki.

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe tworzy się w celu ochrony cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego w celu zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych jako osobną, indywidualną formę ochrony przyrody. 

W lasach zarządzanych przez RDLP w Lublinie znajdują się trzy zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Obejmują one fragmenty lasu o łącznej powierzchni 301,54 ha w nadleśnictwach: Nowa Dęba, Sarnaki i  Świdnik. 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

70. rocznica bitwy pod Osuchami

70. rocznica bitwy pod Osuchami

W niedzielę 29 czerwca 2014 roku odbyły się obchody 70. rocznicy wielkiej bitwy partyzanckiej pod Osuchami, których współorganizatorami były Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Józefów.

Tutaj w drugiej połowie czerwca 1944 roku okupanci niemieccy przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę operację pod kryptonimem „Wicher II", skierowaną przeciwko dużym zgrupowaniom partyzanckim w Puszczy Solskiej. Zamknięte w stalowym pierścieniu okrążenia oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, podjęły w nocy z 24 na 25 czerwca desperacką próbę przebicia i wydostania się z okrążenia. Niestety próba ta zakończyła się klęską, gdyż w bitwie poległo ponad 400 partyzantów i większość dowódców okrążonych oddziałów. Wg źródeł w bitwie uczestniczyło 44 leśników, z których 28 zginęło, a 8 zostało zamordowanych po bitwie.

Uroczystość rozpoczął okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Łukowej, następnie odprawiona została w intencji poległych msza święta. Koncelebrował ją oraz wygłosił homilię ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. biskup Marian Rojek. W kolejnym punkcie programu uroczyście wręczono Odznaki Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Następnie rozdano nagrody młodzieży szkolnej uczestniczącej w konkursie wiedzy na temat AK i BCH Ziemi Biłgorajskiej. Część z nich ufundowała RDLP w Lublinie, a nagrody wręczał min. dyrektor Jan Kraczek.

W dalszej części uroczystości na największym w Polsce cmentarzu partyzanckim odbył się apel poległych, a wojsko oddało salwę honorową. Liczne delegacje, w tym delegacja lubelskich leśników, złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.