Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,5 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,95 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC. 

 

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. W 2015 r. wzrosła do 269 m sześc./ha.
Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania


Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do 38,5 mln m sześc. w 2015 r. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
 

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs "Mój Las" rozstrzygnięty

Konkurs "Mój Las" rozstrzygnięty

Uroczyste podsumowanie konkursu „Mój Las” na poziomie regionalnym, połączone z wręczeniem nagród laureatom, odbyło się 6 czerwca 2014 r. w Nadleśnictwie Gościeradów.

W spotkaniu, które miało miejsce na terenie nowoczesnej szkółki kontenerowej, uczestniczyli laureaci konkursu, czyli młodzież szkolna wraz z nauczycielami, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Ligii Ochrony Przyrody, SITLiD, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Nadleśnictwa Gościeradów, a także Polskiego Związku Łowieckiego.

Po wręczeniu laureatom nagród w poszczególnych kategoriach konkursowych, dyplomy i upominki wręczono również ich opiekunom. Następnie uczestnicy spotkania zapoznali się z produkcją sadzonek w szkółce kontenerowej oraz odwiedzili z przewodnikiem leśną ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie Marynopole, po czym udali się na wspólny posiłek w pobliskiej szkole.

W XXVII edycji konkursu „Mój Las" na szczeblu regionalnym nagrodzono 21 prac i wyróżniono 20. Łącznie nagrodzono i wyróżniono 41 uczniów oraz 28 nauczycieli – opiekunów laureatów konkursu.

Laureatami konkursu zostali:

I kategoria wiekowa – temat: „Jak zmienia się las w różnych porach roku".

▪  I nagroda: Krystian Wlazło ze Szkoły Podstawowej w Maciejowie Starym, Oliwia Augustowska ze Szkoły      Podstawowej w Stasinie, Julia Dziatczak ze Szkoł Podstawowej w Chodlu,

▪  II nagroda: Jakub Myszkowski ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku, Bartosz Brzyski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie, Dawid Kliszczyński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Parczewie,

▪  III nagroda: Maja Matys ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie, Justyna Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej w Chodlu,

▪  Wyróżnienia: Natalia Nowicka ze Szkoły Podstawowej w Chodlu, Ewa Zając ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie, Miłosz Królikowski ze Szkoły Podstawowej Chodlu, Agnieszka Królik ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie, Łucja Łyczarz z Zespołu Placówek Oświatowych im Jana Pawła II w Gościeradowie, Patrycja Watras ze Szkoły Podstawowej w Piotrowicach.

II kategoria wiekowa – temat: „Moje obserwacje poczynione podczas wycieczki do lasu".

▪  I nagroda: Magdalena Majchrzak z Zespołu Placówek Oświatowych w Swatach, Zuzanna Lewczuk ze Szkoły Podstawowej w Komarówce Podlaskiej,

▪  II nagroda: Justyna Sadura z Zespołu Placówek Oświatowych w Swatach, Eryk Gadzała ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie,

▪  III nagroda: Miłosz Mitura ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, Oskar Samuła ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie,

▪  Wyróżnienia: Malwina Maleszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Parczewie, Kacper Krupa ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, Jakub Ochal ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, Klaudia Wróblewska ze Szkoły Podstawowej w Stasinie, Sara Miklińska z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie, Julia Zasada ze Szkoły Podstawowej w Piotrowicach, Kamila Słomka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie, Agata Błaszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Zofiówce.

III kategoria wiekowa – temat: Wyjaśnij pojęcie „Lasy wielofunkcyjne"

▪  I nagroda: Michał Rubaj a Gimnazjum nr 6 w Lublinie,

▪  II nagroda: Ewelina Choma z Gimnazjum w Puchaczowie,

▪  III nagroda: Michał Jaszuk z Gimnazjum w Puchaczowie,

▪  Wyróżnienia: Joanna Zabłocka z Gimnazjum w Puchaczowie, Karolina Stachurska z Gimnazjum w Puchaczowie, Justyna Wójcik z Gimnazjum w Puchaczowie, Aleksandra Buczkowska z Gimnazjum nr 9 w Lublinie.

IV kategoria wiekowa – temat: „Przedstaw swoją wizję lasu, który chętnie byś odwiedzał"

▪  I nagroda: Anna Koguc z I LO w Białej Podlaskiej, Agata Puchała z Zespołu Szkół Nr 5 w Lublinie,

▪  II nagroda: Magdalena Daniluk z Zespołu Szkół nr 1 w Rykach,

▪  III nagroda: Olga Tyrpa z ZSO w Krasnobrodzie,

▪  Wyróżnienia: Anna Margol z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Agnieszka Ziomek z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.