Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska, o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej  odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów przyrody. Najczęściej za pomniki przyrody uznawane są okazałe drzewa.

Na gruntach zarządzanych przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie znajduje się 480 pomników przyrody (wg. stanu na dzień 31.12.2024 r.).

 

  • pojedyncze drzewa - 346 szt.
  • grupy drzew - 102 grupy
  • 1 aleja
  • głazy narzutowe - 17 szt.
  • pomniki powierzchniowe - 17 obiektów

Najliczniej reprezentowane wśród pomników przyrody na terenie RDLP w Lublinie są: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna oraz buk zwyczajny i sosna pospolita. Aleję pomnikową tworzą dęby szypułkowe. Ochroną w formie powierzchniowych pomników przyrody objęte są  stanowiska m.in.: zimoziołu północnego, cieszynianki wiosennej czy tajęży jednostronnej. Pomnikami powierzchniowymi są ponadto źródliska i skałki.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dąb Wolności w Zamościu

Dąb Wolności w Zamościu

Kolejny Dąb Wolności Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski posadził w Zamościu.

Uroczystość odbyła się 14 października 2014 roku w Parku Miejskim obok historycznej Starówki. Dąb posadzony został przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz jego małżonkę Annę Komorowską w asyście Wojewody Lubelskiego Wojciecha Wilka, Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, Prezydenta Miasta Zamość Marcina Zamoyskiego, a także Dyrektora RDLP w Lublinie Jana Kraczka. W uroczystości uczestniczyli harcerze, przedszkolaki, miejscowa społeczność oraz kilkunastu leśników z Nadleśnictwa Zwierzyniec oraz Nadleśnictwa Tomaszów. Drzewko oraz kamień z okolicznościowym napisem przygotowało Nadleśnictwo Zwierzyniec. Uroczystość prowadził rzecznik RDLP w Lublinie Wiesław Lipiec.

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że dąb jest symbolem siły i trwałości. „Wszyscy byśmy chcieli, aby wolność była dziełem długotrwałym, aby umacniała się z każdym rokiem" – powiedział. Dodał, że można go też traktować jako „formę podziękowania za 25 lat wysiłku polskiej samorządności".

Następnie Para Prezydencka spotkała się z każdą z grup uczestniczących w uroczystości, także z leśnikami.