MEDIA O NAS MEDIA O NAS

Nadleśnictwo Sarnaki w „Łosiowisku”

W niedzielnej audycji „Łosiowisko”, emitowanej na antenie Polskiego Radia RDC „Radio dla Ciebie” – gościł Rafał Zubkowicz, autor monografii : „Nadleśnictwo Sarnaki. Z dziejów lasów nadbużańskich”. Książka ta w 2017r została nagrodzona i uznana za najlepszą monografię Lasów Państwowych w Polsce. Stała się ona też przyczynkiem do prawie godzinnej, radiowej rozmowy, którą poprowadził red. Piotr Łoś.

Usłyszeliśmy zarówno wycinki z historii Nadleśnictwa Sarnaki, ale też nieco więcej o historii leśnictwa w Polsce w ogóle. Wśród osób związanych z Nadleśnictwem padły dwa nazwiska:
- Kazimierz Kisielnicki (1896-1965) z Korzenistego k. Łomży, por. WP, współpracownik Krystyna Ostrowskiego z Korczewa, nadleśniczy Nadleśnictwa Platerów z siedzibą w Hruszniewie (gdzie wówczas była siedziba nadleśnictwa) w latach okupacji 1940-1944.
- Jan Okruch (1949-2009), urodzony w Narolu na Roztoczu, w rodzinie był trzecim pokoleniem leśników. Jak pisze R. Zubkowicz, jemu Nadleśnictwo Sarnaki zawdzięcza estetykę swoich obiektów. Jan Okruch także zdecydował o przeniesieniu siedziby Nadleśnictwa do zabytkowego dworu Podczaskich, a ostatnio Przesmyckich.

Gość audycji i  autor monografii o Nadleśnictwie Sarnaki – Rafał Zubkowicz, to absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, historyk – regionalista, badacz dziejów Żydów sarnackich, autor publikacji historycznych m.in. o Sarnakach, Białej Podlaskiej, Brześciu i innych. To także wieloletni redaktor naczelny „Lasu Polskiego”, a obecnie pracownik DGLP w Warszawie; pełnomocnik dyrektora generalnego LP ds. organizacji pozarządowych.

Zapraszam! Posłuchajcie!

Link do audycji