Asset Publisher Asset Publisher

Martwy wilk odnaleziony przez leśników

W okolicach miejscowości Bukownica, leśnicy z Nadleśnictwa Józefów odnaleźli martwego wilka.

Otrzymaliśmy telefon od jednego z okolicznych mieszkańców, według którego w głębi lasu miał znajdować się padły zwierz, wyglądem przypominający wilka. Udaliśmy się na miejsce, aby zweryfikować tę informację. Po półgodzinnych poszukiwaniach natrafiliśmy na zwłoki basiora. Znajdowały się one w znacznej odległości od drogi i najbliższych zabudowań – relacjonuje Tomasz Olszewski, podleśniczy ds. łowiectwa w Nadleśnictwie Józefów, który towarzyszył w poszukiwaniach leśniczemu Sławomirowi Lefanowiczowi.

Wilk jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną, dlatego leśnicy niezwłocznie poinformowali odpowiednie służby. Na miejsce dotarli funkcjonariusze policji oraz lekarz weterynarii. Policjanci zabezpieczyli teren oraz odnalezionego wilka. –Na pierwszy rzut oka było widać, że był to duży basior, jednak nie znajdował się on w zbyt dobrej kondycji. Na jego ciele było widać liczne ślady obrażeń – tłumaczy podleśniczy Olszewski.

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że wilk zginął z przyczyn naturalnych. Potwierdziła to opinia lekarza weterynarii. –Weterynarz stwierdził, że była to śmierć naturalna wykluczając hipotezę, na podstawie której do śmierci wilka miałby przyczynić się człowiek – informuje st. post. Agnieszka Pintal z KPP w Biłgoraju.

Oznacza to, że zwierzę na pewno nie padło ofiarą kłusownika. W ocenie lekarza weterynarii, wielce prawdopodobną przyczyną śmierci wilka, mogło być odtrącenie osłabionego basiora od watahy. Nie można wykluczyć, że liczne obrażenia na jego ciele zostały zadane przez jego pobratymców.

Dopiero w 1998 roku wilk został usunięty z listy zwierząt łownych. Jego obecny status prawny reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Efektem ścisłej ochrony gatunkowej wilka jest wzrost liczebności tego gatunku oraz istotny wzrost zasięgu występowania na terenie naszego kraju. Znaczącym obszarem bytowania wilków są tereny Roztocza, Lasów Janowskich i Puszczy Solskiej. W lasach RDLP w Lublinie występują one najliczniej na obszarze nadleśnictw: Biłgoraj, Janów Lubelski, Józefów i Zwierzyniec. Jednak w ostatnich latach odnotowano ich obecność także w nowych miejscach, m.in. w północnej i we wschodniej części lubelskiej dyrekcji, na terenie nadleśnictw: Strzelce, Parczew, Chełm, Włodawa.