Asset Publisher Asset Publisher

Gdzie jest mama

Od kilku dni przyroda daje znaki pierwszych symptomów wiosny. Zaobserwowane zostały pierwsze bociany krążące nad lasem. W dolnej warstwie drzewostanu można zauważyć wczesnowiosenne rośliny – wawrzynka wilczełyko i miodunkę, a ze ściółki wyłoniły się pierwsze grzyby – czarki austriackie, które jeszcze do niedawna były pod ochroną.

Przedwiośnie to także okres rozrodczy dla zwierząt leśnych. Dlatego w tym okresie podczas leśnych spacerów, oprócz rozkwitającej roślinności, można również spotkać młode zwierzęta. Na przełomie marca i kwietnia pojawiają się w leśnym środowisku m.in. młode zające oraz dziki. Na młode dziki zwane pasiakami już można się natknąć. W pierwszych dniach życia młode są nieporadne i uważnie pilnowane przez swoją matkę – lochę.

Znalezienie „osamotnionych" pasiaków wcale nie oznacza, że zostały opuszczone. Dziki mają dobrze rozwinięty instynkt macierzyński i choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że maleństwo jest opuszczone, locha bacznie je obserwuje. W razie zagrożenia zaatakuje potencjalnego intruza, którym często może okazać się człowiek spacerujący po lesie znajdujący się zbyt blisko potomstwa. Należy pamiętać, że zwierzęta leśne to zwierzęta dzikie, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać. Matki, które poczują zapach człowieka na swoim potomstwie, mogą je porzucić.

Pamiętajmy, że młode, choć wyglądają bardzo niepozornie, są bronione przez dorosłe osobniki. Spotkanie z nimi może się okazać dla człowieka bardzo niebezpieczne. Nawet gdy w pobliżu nie ma ich rodziców nie należy ich głaskać czy zabierać z lasu. Gdy zauważycie w lesie zranione lub chore zwierzę, poinformujcie o tym miejscowego leśniczego.

Zgodnie z ustawą „Prawo Łowieckie" zakazane jest chwytanie i przetrzymywanie dzikich zwierząt. Pamiętajmy, że najlepszym środowiskiem dla nich jest las, w którym znajdują zarówno odpowiednie pożywienie, jak i bezpieczeństwo.