Asset Publisher Asset Publisher

Cześć i chwała bohaterom

W poniedziałek, 1 sierpnia mieszkańcy Lublina uczcili 72. rocznicę Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie o 17:00, w godzinę „W", wybrzmiały syreny, rozpoczynając uroczystości przed miejskim magistratem, poświęcone poległym i walczącym o Warszawę w 1944 roku.

Po odegraniu hymnu i okolicznościowych wystąpieniach liczne delegacje złożyły kwiaty przed tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku ratusza. Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie reprezentował dyrektor Jerzy Sądel, który oddał hołd partyzantom w imieniu leśnej braci. Mszę w intencji powstańców i uczestników akcji „Burza" odprawiono w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej będącym Lubelskim Sanktuarium Pamięci Narodowej.

Latem 1944 roku, na okupowanych od pięciu lat ziemiach Polski, Armia Krajowa rozpoczęta akcję „Burza". Celem tej operacji miało być wyzwolenie głównych ośrodków administracyjnych kraju przed nadejściem ze wschodu Armii Czerwonej. Sowieckie wojska były bliskie przekroczenia Wisły, dlatego oswobodzenie naszej stolicy wydawało się kwestią czasu. AK zadecydowało o wybuchu powstania, będącego częścią planu „Burza".

Powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Było największą akcją zbrojnego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać zaledwie kilka dni, a ostatecznie zakończyło się po ponad dwóch miesiącach. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a ponad 20 tys. zostało rannych. Straty w ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Niech pamięć o nich nie zaginie.

Paweł Kurzyna