Asset Publisher
WALORY PRZYRODNICZO-HISTORYCZNE ŚCIEŻKI ROWEROWEJ
„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Międzyrzec cz.4
W audycji zapraszamy na wyprawę 21-kilometrową ścieżką rowerową. Ma ona swój początek w centrum Międzyrzeca, na Placu Jana Pawła II, kończy się zaś przy stanicy żeglarskiej „Żwirownia”. To przedsięwzięcie Nadleśnictwa Międzyrzec i tutejszego Urzędu Miasta.
Położona w leśnictwach: Sitno, Żerocin i Bereza, ścieżka wiedzie przez malownicze tereny leśne oraz fragment rezerwatu przyrody „Liski” ( ponad 128 ha powierzchni pierwotnego lasu z licznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz gatunkami roślin rzadkich i chronionych). Na trasie spotkamy wiele ciekawych miejsc o charakterze przyrodniczym, jak choćby dęby – pomniki przyrody im. prof. Bolesława Hryniewieckiego. Przy okazji warto przypomnieć postać wybitnego polskiego botanika i pedagoga związanego z Uniwersytetem Warszawskim ( w kadencji 1926/27 jego rektora), a urodzonego w 1875r w Międzyrzecu Podlaskim. Był też dyrektorem warszawskiego ogrodu botanicznego, przyczynił się do powstania dwu parków narodowych: tatrzańskiego i świętokrzyskiego.
Z kolei w leśnictwie Sitno zobaczymy ponad 140-letnie sosny, tworzące tzw. wyłączony drzewostan nasienny (WDN). Na trasie natkniemy się również na miejsca związane z historią, jak choćby krzyż i kamień upamiętniający walki powstania styczniowego czy też leśną kapliczkę św. Huberta – patrona leśników i myśliwych.
Miejsc szczególnych, ciekawych na tak długiej trasie jest oczywiście znacznie więcej. Uczestnicy wyprawy – rowerowej bądź pieszej - mogą zatrzymać się na leśnych parkingach z wiatą bądź skorzystać z miejsc postoju pojazdów; odpocząć i ruszać dalej.
Gościem programu był:
- Adam Szulik, sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec