Asset Publisher Asset Publisher

Żołnierze wyklęci ku waszej pamięci

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamięć „Żołnierzy Niezłomnych" uczcili leśnicy RDLP w Lublinie.

W uroczystościach poświęconych żołnierzom walczącego podziemia antykomunistycznego uczestniczyli pracownicy RDLP w Lublinie na czele z dyrektorem Jerzym Sądlem i zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej, Adamem Kornatem. Lubelscy leśnicy złożyli kwiaty przy pomniku będącym jednocześnie symboliczną mogiłą zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Unickiej oraz pod Pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym. Mszę świętą w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych odprawiono w kościele p.w. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej. Przy tej świątyni znajduje się pomnik „Niezłomnych", gdzie po zakończonej mszy świętej odczytano uroczysty Apel Poległych.

Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była jednym z wielu etapów w dziejowym dramacie zmagań o wolność naszej ojczyzny. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami narodowego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Historycy nazywają ich ostatnimi obrońcami suwerennej Rzeczypospolitej. „Niezłomni" przeciwstawiali się sowietyzacji Polki i podporządkowaniu jej ZSRR. Walczyli nie tylko z liczniejszymi siłami agresora, lecz także z wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „wrogami ludu" czy też „bandami reakcyjnego podziemia". Wśród bohaterów uczestniczących w najliczniejszej, w skali europejskiej, antykomunistycznej konspiracji zbrojnej znajdowało się wielu leśników, prowadzących swoją działalność niepodległościową w leśnych ostępach, m.in. lasach położonych na terenie lubelskiej dyrekcji. Liczba członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych jest szacowana na ok. 120-180 tysięcy.

3 lutego 2011 roku Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści rozstrzelali strzałem w tył głowy przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" – prezesa WiN ppłk Łukasza Cieplińskiego („Pług", „Ludwik") oraz jego najbliższych współpracowników. Zamordowani żołnierze tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, która od 1945 roku kontynuowała dzieło zapoczątkowane przez żołnierzy Armii Krajowej.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjął prezydent RP, śp. Lech Kaczyński, który w uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy napisał: „Dzień ten jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, przywiązania do tradycji, za krew przelaną w obronie ojczyzny".

Cześć ich pamięci!