Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz działające na nim Studenckie Koło Naukowe Leśników zorganizowały uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Lasów.

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku. Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla człowieka. Dzień ten zbiega się z pierwszym dniem wiosny, przez co stanowi symboliczne zaproszenie wszystkich do lasu.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Lasów przebiegał pod hasłem „Lasy i zrównoważone miasta”.

Blisko 300 uczestników wczorajszego wydarzenia (dzieci, młodzież oraz dorośli) dowiedziało się, jak pozytywny wpływ mają drzewa na środowisko, szczególnie wokół oraz na terenach zurbanizowanych. Uczestnicy mieli także okazję dowiedzieć się jak wygląda organizacja oraz jak Lasy Państwowe promują i przedstawiają gospodarkę leśną w różnorodnych mediach.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące pracy w lesie, prowadzone przez ludzi związanych z lasem na co dzień. Pan leśniczy Waldemar Czajka z Nadleśnictwa Radzyń Podlaski oraz Pan podleśniczy Edward Kopron z Nadleśnictwa Międzyrzec w barwny i przystępny sposób opowiedzieli o licznych zadaniach leśnika w terenie, ale także o swoich pasjach oraz historii miejsc, z którymi są związani nie tylko zawodowo, ale także emocjonalnie.

Poza wykładami na przybyłych czekały konkursy z nagrodami. Można było również obejrzeć ekspozycję leśną poświęconą drewnu oraz darom runa leśnego.

„Lasy i zrównoważone miasta” - warto wiedzieć:

Postępująca urbanizacja nie musi oznaczać niekontrolowanego wzrostu zanieczyszczenia miast. Drzewa na terenach zurbanizowanych oraz lasy wokół nich sprawią, że w miastach będą lepsze warunki życia.

Dlaczego tereny zielone mają tak duże znaczenie dla mieszkańców metropolii?

  • Lasy i drzewa magazynują węgiel, pomagając łagodzić skutki zmian klimatu na terenach zurbanizowanych i wokół nich.
  • Obecność drzew wpływa pozytywnie lokalny klimat, co pomaga zaoszczędzić od 20 do 50 proc. energii potrzebnej do ogrzewania. Z drugiej strony strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć temperaturę powietrza nawet o 8 stopni C, redukując do 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację.
  • Drzewa na terenach zurbanizowanych są doskonałymi filtrami powietrza, usuwającymi szkodliwe zanieczyszczenia i drobnocząsteczkowy pył.
  • Drzewa redukują hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.
  • Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając  pozytywnie na różnorodność biologiczną.
  • Miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce spotkań towarzyskich.
  • Lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę, tym samym wpływają na jakość wody pitnej. Lasy chronią również zlewiska i zapobiegają powodziom, ponieważ magazynują wodę zarówno w biomasie, jak i glebie.

Pamiętajmy: lasy są otwarte dla wszystkich. Korzystajmy z ich bogactwa i piękna, jednak mądrze i z szacunkiem, aby następne pokolenia również mogły się nimi cieszyć.