AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wielkie święto biegaczy przy wsparciu Lasów Państwowych

#DajSięPonieśćHistorii – Warto być Polakiem – tak brzmiało motto przewodnie 29. edycji Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” oraz 9. PKO Półmaratonu Solidarności, w organizację których włączyli się pracownicy RDLP w Lublinie.

Oba wydarzenia o uznanej renomie zdążyły już na stałe wpisać się w kalendarz imprez sportowych odbywających się każdego roku na Lubelszczyźnie. Celem przedsięwzięć rozgrywanych pod egidą Solidarności jest upamiętnienie rocznicy strajków z 1980 roku określanych mianem Lubelskiego Lipca oraz nawiązanie do powstania i tworzenia się struktur tego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego.

Podobnie jak w ciągu ostatnich dziewięciu lat, w pierwszą sobotę czerwca, wystartował PKO Półmaraton Solidarności. Zgodnie z tradycją, jego trasa miała swój początek tuż przed bramą główną PZL Świdnik. To właśnie w tym zakładzie, 8 lipca 1980 roku, rozpoczął się strajk, który potem rozprzestrzenił się na całą Lubelszczyznę. Ponad 170 zakładów pracy i ponad 100 tyś. pracowników dało impuls polskiej drodze do wolności.

O bezpieczeństwo półmaratończyków przemierzających przeszło 21-kilometrowy odcinek ze Świdnika na stadion lekkoatletyczny w Lublinie oraz wszystkich uczestników ruchu dbało kilkunastu umundurowanych strażników leśnych, którzy poza posiadaniem specjalistycznych uprawnień w tym zakresie, wykorzystali do tego celu odpowiednio oznakowane i przygotowane pojazdy.

Nie był to jedyny akcent zaangażowania się lubelskich leśników w organizację największej i najpopularniejszej imprezy biegowej jaka odbywa się na Lubelszczyźnie. Z myślą o najmłodszych uczestnikach 29. Biegu Solidarności lubelska dyrekcja LP przekazała słodkie upominki, które cieszyły się dużą popularnością także wśród starszych biegaczy i stanowiły uzupełnienie cukru utraconego podczas wysiłku, a, poza słodyczami, w zielonym namiocie Nadleśnictwa Świdnik na zainteresowanych czekały również materiały edukacyjno-promocyjne nadleśnictw naszej dyrekcji.