AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Szlachetna inicjatywa lubelskich leśników

258 osób skorzystało z bezpłatnych porad medycznych w ramach kolejnej edycji Białej Soboty, którą przeprowadzono w Aleksandrowie. W kilkunastoletniej historii tej akcji przebadano przeszło 7500 pacjentów.

Nieprzerwanie od 2006 roku szerokie grono specjalistów z lubelskich klinik umożliwia mieszkańcom niewielkich miejscowości dostęp do nieodpłatnych konsultacji lekarskich, w ramach inicjatywy zapoczątkowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. W minioną sobotę z fachowej opieki medycznej mogła skorzystać lokalna społeczność Aleksandrowa i okolic. W gabinetach miejscowej Poradni Zdrowia na zainteresowanych czekali lekarze wielu specjalizacji – kardiolog, ortopeda, ginekolog, urolog, endokrynolog, neurolog, laryngolog oraz chirurg naczyniowy. Organizatorzy zadbali również o specjalistę z zakresu badań USG oraz konsultację z radcą prawnym.

Dzięki lubelskim leśnikom od kilkunastu lat mieszkańcy mniejszych miejscowości oddalonych od aglomeracji miejskich, a co za tym idzie dużych ośrodków medycznych, mają dostęp do wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin, bez kilkumiesięcznego oczekiwania na wizytę i ponoszenia kosztów. To wielka zaleta idei zapoczątkowanej przed kilkunastu laty, która, jak pokazała ostatnia edycja, cieszy się niezmiennie ogromną popularnością wśród przedstawicieli lokalnych społeczności – zauważa dyrektora RDLP w Lublinie Andrzej Borowiec.

Zadowolenia z tak dużego zainteresowania wydarzeniem nie kryli również lekarze udzielający bezpłatnych porad medycznych. –Z przyjemnością włączamy się w przedsięwzięcie zapoczątkowane przed kilkunastu laty przez leśników z lubelskiej dyrekcji LP. Przy okazji tego typu akcji ukierunkowanych na ochronę zdrowia uzmysławiamy pacjentom, że tak samo ważna jak medycyna naprawcza i leczenie już wykrytych chorób i schorzeń jest profilaktyka, a co za tym idzie – systematyczna kontrola i regularne badania, do których zachęcamy, nie tylko w ramach imprez takich jak „Biała Sobota”, lecz także na co dzień – podkreślają specjaliści.