Asset Publisher
Pohuraganowe szkody w nadleśnictwach z terenu RDLP w Lublinie
Gwałtowne burze, które przeszły nad Polską w drugiej połowie czerwca, spowodowały w lasach liczne szkody. Wichury nie oszczędziły też nadleśnictw należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Według wstępnych szacunków leśników, nawałnice zniszczyły lub uszkodziły na naszym terenie ok. 43 tys. m3 drewna. To stosunkowo nieduże straty, biorąc pod uwagę rozmiar zniszczeń, jakie miały miejsce na terenach północno-wschodniej Polski. Straty w skali całego kraju są szacowane na ok. 1 mln m3 drewna.
W lasach lubelskiej RDLP dotkniętych klęską silne wiatry spowodowały szkody w postaci wiatrołomów i wiatrowałów. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa: Gościeradów, Janów Lubelski, Kraśnik, Parczew, Włodawa i Świdnik. Wielkość szkód w wyżej wymienionych nadleśnictwach wyniosła od 3 do 11,5 tys. m3, choć nie są to jeszcze ostateczne dane.
Został powołany zespół kryzysowy, którego działania mają na celu przede wszystkim zabezpieczenie terenów poklęskowych (np. przed kradzieżami drewna), dokładną inwentaryzację szkód i uprzątnięcie drzew znajdujących się na drogach leśnych. Trzeba również szybko zagospodarować drewno z wiatrołomów oraz opracować plan odbudowy zniszczonych drzewostanów.
Wakacje, ładna pogoda oraz okres zbiorów owoców runa leśnego i grzybów przyciąga do lasów szczególnie dużo osób. Mając na uwadze ich bezpieczeństwo, na zagrożonych obszarach wprowadzono okresowe zakazy wstępu do lasu. Zakazy dotyczą wybranych terenów w nadleśnictwach: Gościeradów, Kraśnik, Parczew, Włodawa i Świdnik. O zakazie wstępu do lasu informują specjalne tablice ostrzegawcze - prosimy o ich przestrzeganie.
Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie