AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Leśnymi tropami

O tym, że zimą warto wybrać się do lasu, pisaliśmy już nie raz. Tym razem chcielibyśmy zaprosić do lasu by szukać śladów mieszkańców leśnych ostoi.

Na podstawie tropów możemy określić, jaki gatunek zwierzyny przecierał leśne szlaki przed nami i w którym kierunku zmierzał. Bardziej doświadczeni obserwatorzy potrafią określić nawet wiek, ciężar czy płeć zwierzęcia.

TROPY to odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

Ważną wskazówką przy tropieniu jest kierunek wiatru. Gdy będziemy szli pod wiatr, mamy szansę na dłuższe obserwacje zwierzyny żerującej i wykonanie kilku pamiątkowych zdjęć. Jeśli to się nie uda, to pozostaje tylko czytanie z odcisków na śniegu lub ziemi.

O przebywaniu zwierzyny w środowisku naturalnym, poza tropami, świadczą również: sierść na przejściach, buchtowiska, babrzyska/ brochowiska (miejsca błotnej kąpieli - leśnego spa), legowiska a nawet spałowane drzewka.

Na przejściach zwierzyny pozostaje zapach wyczuwalny nawet przez ludzi. Kto częściej przebywał w leśnych ostojach i miał dość bliską styczność z watahą dzików czy chmarą jeleni, na pewno zapamiętał charakterystyczną woń.

Dodatkową wskazówką, by dowiedzieć się kto zamieszkuje leśne tereny, są odchody. Ich obserwacja może dać informację nie tylko o gatunku danego zwierzęcia, jego jadłospisie, ale nawet o płci (jelenie, sarny).

Życzymy udanych obserwacji tropicielom zwierzyny.

Wchodząc do lasu pamiętajmy jednak, że jesteśmy tu gośćmi, więc zachowujmy się godnie i zostawmy las w takim stanie, w jakim chcielibyśmy go zastać przy kolejnej wizycie. Oto, czego robić nie powinniśmy:

Cenne uwagi dotyczące tropienia zwierzyny znajdziecie również w jednym z odcinków cyklu „Oblicza lasów":