AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Inauguracja obchodów 100–lecia LP

W lipcu br. podczas Dnia Leśnika w Nowym Sączu odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 100- lecia Lasów Państwowych

Od trzech lat oficjalne Święto Leśnika obchodzone jest 12 lipca w dniu Świętego Gwalberta, patrona leśników. Święto ustanowione zostało zarządzeniem obecnego Dyrektora Generalnego. W tym roku jednak wydarzenie miało charakter szczególny.

Podczas spotkania braci leśnej z zaproszonymi gośćmi Dyrektor Generalny Lasów Państwowych – Józef Kubica podkreślał - Rocznica powstania Lasów Państwowych przypada wprawdzie w roku 2024, niemniej jest to tak doniosła okazja, że podjąłem decyzję by obchody rozpocząć właśnie dziś. Będziemy je kontynuować w kolejnych miesiącach aż do końca przyszłego roku, a w tym czasie zaplanowaliśmy szereg wydarzeń we wszystkich jednostkach Lasów Państwowych, po to by w święcie leśników mogli wziąć udział i cieszyć się z nami wszyscy Polacy.

Scenariusz imprezy był zgodny z nowo wprowadzonym - na podstawie zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych  z dnia 17 maja 2023 r. - Ceremoniałem Lasów Państwowych.

Został również zaprezentowany nowy wzór munduru galowego, będący w trakcie testowania.

Jednym z głównych punktów obchodów Dnia Leśnika była Ogólnopolska Narada Leśników, podczas której miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Powrót do kordelasa leśnika Polskiego w formie trzystopniowej. Jest to rodzaj broni białej, którą honoruje się pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Przed II wojną światową, konkretny stopień kordelasa przysługiwał poszczególnym grupom pracowników Lasów Państwowych i był noszony do munduru.

Kordelas Leśnika Polskiego Klasy I, z numerem 001 otrzymał Prezydent RP Andrzej Duda.

Dzień wcześniej czyli w dniu 11 lipca br. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na Rynku w Starym Sączu wręczył pracownikom Lasów Państwowych złote Kordelasy Leśnika Polskiego. W grupie wyróżnionych znalazł się Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie - Andrzej Borowiec.

To ogromny zaszczyt dla każdego leśnika otrzymać tak ważne wyróżnienie, szczególnie w tym wyjątkowym roku rozpoczynającym Obchody 100-lecia istnienia Lasów Państwowych -podkreślił Dyrektor RDLP w Lublinie

Serdecznie gratulujemy!