AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Bądźmy dumni z Niepodległej

Listopad to w kalendarzu lubelskich leśników szczególny miesiąc, w którym nie tylko dają oni wyraz swojej pamięci o zmarłych, lecz także na wiele sposobów upamiętniają Narodowe Święto Niepodległości.

Początek listopada to czas refleksji i wspomnień o tych, których nie ma już pośród nas. Piękną tradycję porządkowania grobów, mogił i cmentarzy oraz miejsc związanych z martyrologią Polski pielęgnują każdego roku pracownicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

–W skali całej dyrekcji mamy kilkaset zinwentaryzowanych miejsc pamięci. Nie ma nadleśnictwa na terenie którego nie byłoby różnego rodzaju materialnych dowodów upamiętniających zasłużone dla naszego kraju postaci oraz wydarzenia, które rozgrywały się pośród leśnych ostępów na przestrzeni dziejów. Troska o takie obiekty naznaczone historią to nasza powinność wynikająca z etosu polskiego leśnika. Staramy się ją realizować z najwyższą dbałością – zaznacza dyrektor Zygmunt Byra podkreślając, że niezwykle istotnym aspektem jest dla lubelskich leśników kultywowanie pamięci o zmarłych koleżankach i kolegach zatrudnionych niegdyś w Lasach Państwowych.

W duchu listopadowej zadumy nad życiem rokrocznie przenosimy się do celebrowania Narodowego Święta Niepodległości – jednego z najważniejszych dni w roku dla Polaków, upamiętniającego powrót Polski na mapy świata, po 123 latach niewoli. –Nie możemy zapominać, że ludzie lasu mieli niebagatelny wkład w odzyskanie i utrzymanie polskiej wolności, pozostając zawsze w pełnej gotowości do walki w chwilach największej próby – dodaje dyrektor Byra.

11 listopada to nie tylko uroczyste apele odbywające się w wielu miastach na terenie lubelskiej dyrekcji LP. To także dziesiątki wydarzeń towarzyszących, w które rokrocznie angażują się pracownicy naszych nadleśnictw.

W tym roku nadleśnictwa: Biała Podlaska, Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów, Mircze, Sobibór, Włodawa i Zwierzyniec przyłączyły się do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej w 2018 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Biurem Programu „Niepodległa”.

Podobnie jak w poprzednich latach, leśnicy z terenu RDLP w Lublinie uczestniczyli w przekazaniu tzw.  „Ognia Niepodległości”, upamiętniając w ten szczególny sposób bohaterów, dzięki którym Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. Nieprzerwanie od 2000 roku, na początku listopada, harcerze i instruktorzy z hufca ZHP Zgierz udają się do Kostiuchnówki na Wołyniu, aby zapalić znicze na grobach rodaków poległych na tym terenie w bojach w listopadzie 1915 roku oraz w lipcu 1916, w bitwie mającej istotne znaczenie dla losów Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najważniejszym punktem tej wyprawy jest pobranie symbolicznego „Ognia Niepodległości”, który podczas przeszło 700-kilometrowej drogi powrotnej uczestnicy sztafety przekazują samorządom, szkołom, instytucjom oraz mieszkańcom miast i miejscowości położonych na trasie przejazdu. Symbolicznym zakończeniem akcji jest złożenie przewiezionego ognia na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, podczas głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  

Ogień Niepodległości zapłonął również w Leśnym Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości przy Nadleśnictwie Tomaszów, gdzie poza tradycyjnym śpiewem pieśni patriotycznych, odsłonięto wykuty w roztoczańskim kamieniu pomnik Wincentego Witosa, który powiększył istniejącą tam Aleję Ojców Niepodległości.