RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

ŻUBRY W LASACH JANOWSKICH

ŻUBRY W LASACH JANOWSKICH

W audycji mowa o przygotowaniach do planowanego na I kwartał 2021r. wsiedlenia 8-10 żubrów w Lasach Janowskich. Odbędzie się ono w ramach najnowszego projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, w którym uczestniczą: SGGW (beneficjent), 25 nadleśnictw Lasów Państwowych (w tym Nadleśnictwo Janów Lubelski)  oraz Białowieski Park Narodowy.

Projekt rozpoczął się w maju tego roku i będzie trwał do marca 2023r. W Lasach Janowskich wsiedlenie żubrów nastąpi na obszarze, który jest stosunkowo mały zaludniony. Jest tam mało wiosek, pojedynczych domów, za to są rozległe tereny. Zagroda adaptacyjna zlokalizowana zostanie na prawie 2 ha ogrodzonych łąk, które będą zaopatrywały zwierzęta w pokarm. Znajdzie się tuż przy rzece, która zapewni żubrom dostęp do wody. Zostaną wybudowane dwa duże paśniki; jeden razem z zagrodą, drugi zaś w innym miejscu, ze względu na wędrówki stada. Nadleśnictwo musi też zgromadzić w odpowiednich ilościach pokarm innego rodzaju; rocznie 20 ton siana, 5 ton buraków, 4 tony owsa i sól do lizawek. Podejmie też działania, które spowodują, że stado nie będzie przemieszczało się na znaczne odległości. W okolicy, gdzie znajdzie się zagroda adaptacyjna nie ma upraw; w większości są to tereny leśne oraz pola, które zalesiają się naturalnie.

- Przygotowania zaczynamy od rekultywacji śródleśnych łąk, polan i pastwisk – wyjaśnia nadleśniczy Waldemar Kuśmierczyk -  Zaplanowano wykaszanie i pobór siana dla żubrów z ok. 20 ha łąk. Rekultywacja łąk, polan, pastwisk i poletek obejmie 32,5 ha. Do tego dojdzie jeszcze 7,5 ha łąk zlokalizowanych w pobliżu zagrody, dzierżawionych od mieszkańców- dodaje. Po stronie nadleśnictwa leży też część edukacyjna. W ubiegłym roku w Janowie Lubelskim odbyła się konferencja poświęcona żubrom. W planach są kolejne; m.in. ze względu na znajdujący się tu Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” dysponujący  odpowiednią infrastrukturą.

Ludzie boją się żubrów; głównie spotkań z tymi dużymi zwierzętami. Boją się też strat w uprawach. - Mity dotyczące żubrów trzeba rozwiewać m.in. właśnie poprzez konferencje i inne akcje informacyjne. Tak naprawdę my też musimy się „nauczyć żubra”, nie mamy w tej kwestii doświadczenia. Nie można opierać się na stereotypach, powodujących często bariery, które trzeba likwidować latami. Prowadząc w Lasach Janowskich różne projekty  nauczyliśmy się reagować szybko. Tak będzie i w tym przypadku: zanim żubry zostaną wsiedlone, przygotujemy się merytorycznie a także pod względem informacji skierowanych do lokalnego społeczeństwa (szczególnie w powiecie janowskim i biłgorajskim) – podsumowuje nadleśniczy Kuśmierczyk. Stado w Lasach Janowskich ma liczyć docelowo 40 osobników.

W audycji udział wzięli:

-prof. Wanda Olech z SGGW, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach, koordynatorka projektu

- Małgorzata Czyżewska z DGLP, koordynatorka projektu z ramienia Lasów Państwowych

- Waldemar Kuśmierczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski

Link do audycji