RADIO DLA CIEBIE
Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Radzyń Podlaski cz.3
21 września w „Katyniu Podlasia”
Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Radzyń Podlaski cz.3 – 21 września w „ Katyniu Podlasia”
„Ziemia milczy – drzewa pamiętają” – tak brzmi napis na pomniku w uroczysku leśnym „Baran”, na terenie leśnictwa Kąkolewnica. Wprowadza on w kolejną audycję z pogranicza lasów i historii.
W uroczysku „Baran” od listopada 1944 do przełomu stycznia i lutego 1945 r. powstawały zbiorowe mogiły osób, które zostały zamordowane przeważnie w Kąkolewnicy w okresie stacjonowania na tym terenie II Armii Ludowego Wojska Polskiego. Zabici to żołnierze AK, WiN i BCh, dezerterzy, żołnierze Wołyńskiej Dywizji Piechoty i ok. 30 młodych mężczyzn, aresztowanych w Trzebieszowie. Wszyscy byli ofiarami wyroków sądów wojennych, a w rzeczywistości należeli do pierwszych ofiar systemu represji nowej władzy ludowej.
Szacunkowo mówi się o kilkuset, a nawet od 1300 do prawie 2000 ofiar. Od lat 80. XX wieku miejscem pamięci opiekują się mieszkańcy, zaś śledztwo w sprawie zbrodni na przedstawicielach narodu polskiego w Kąkolewnicy wszczęte zostało w 1991 r. Obecnie w corocznych uroczystościach, odbywających się w uroczysku „Baran”, bierze udział kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego; mają one rangę ponad lokalną.
Gościem red. Piotra Łosia jest Piotr Szkurłatowicz, nauczyciel historii w Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Kąkolewnicy, który podkreśla m.in, iż przez lata dzieje tzw. „małego Katynia” w Kąkolewnicy były skrywane tajemnicą. Dziś, mimo ekshumacji i badań profesjonalnych historyków (także z IPN), odtworzenie wszystkich wydarzeń jest bardzo trudne, jeśli w ogóle jeszcze możliwe. W audycji wziął też udział Paweł Komoń, zastępca wójta w Gminie Kąkolewnica.