RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

WSIEDLENIE ŻUBRÓW W LASACH JSNOWSKICH CZ.2

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Janów Lubelski cz.2

Z Puszczy Boreckiej (Nadleśnictwo Borki, RDLP w Białymstoku) oraz z rezerwatu Żubrowisko (Nadleśnictwo Kobiór, RDLP w Katowicach) do Lasów Janowskich przyjechały już wszystkie żubry. Ich wsiedlenie zaplanowano właśnie na okres zimowy 2021 roku. Przybycie tych największych ssaków w Europie na teren Nadleśnictwa Janów Lubelski było możliwe dzięki projektowi  „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce, ” realizowanego wspólnie przez Lasy Państwowe, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a przy udziale Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Białowieskiego Parku Narodowego.

Pierwsze dwa żubry (samica – krowa z przychówkiem) przyjechały 19 stycznia br. i od razu zachowały się „po swojemu”. Po wyjściu z transportu bowiem, żubrzyca wraz z małym sforsowała zagrodę i poszła na wolność. Wybrała tę wolność świadomie, ale nie zanegowała ludzkiej opieki, jako, że porusza się z przychówkiem na niedużym obszarze, podchodząc często do zagrody na posiłki.

W następnym etapie przeprowadzki, również niespodziewane zdarzenie – zwierzęta i w ogóle natura pokazały, iż rządzą się swoimi prawami. Po wyjściu z wozu i ze specjalnej skrzyni transportowej, jeden z osobników padł. Chociaż leśnicy zapewniają, że transport był zorganizowany wedle wszelkich, przyjętych zasad i wymogów, to oczywiście będą ten wypadek analizować szczegółowo.

Obecnie żubry, tworzące stado w liczbie ośmiu sztuk, czują się dobrze, powoli aklimatyzują się w specjalnie zbudowanej zagrodzie. Docelowo będą żyć na wolności, a całość stada ma liczyć ok. 40 sztuk.

Goście programu:

-prof. Wanda Olech, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach SGG w Warszawie, opiekun            merytoryczny projektu;

- Waldemar Kuśmierczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-janow-lubelski-cz-2/