RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

W NOWEJ SZKÓŁCE LEŚNEJ „STOŁPNO”

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Międzyrzec cz.1.

W ramach audycji  zaglądamy do nowej, nowoczesnej szkółki leśnej „Stołpno”. Zlokalizowana  na skraju obszaru historycznego dla Międzyrzeca, czyli Stołpna, należącego do pierwszego znanego właściciela osady, Abrahama Jaxa – Chamca -   taką nawę otrzymała.

Zanim ogromna, pachnąca świeżą farbą hala zapełni się paletami z sadzonkami, nasionami dębu czy maszynami do pracy na polach, u jej szczytu gniazdo uwił sobie  ptak o nazwie kopciuszek. Miał nawet młode, a teraz zostało po nim dobre wspomnienie oraz sympatyczny świergot, słyszany w audycji…

Najważniejsze są tu jednak  pola. To na nich rosną sadzonki wielu gatunków drzew do nasadzeń zarówno  w Nadleśnictwie Międzyrzec jak i  sąsiednich. Spośród najbardziej potrzebnych i popularnych jest sosna, ale są też i inne. Pola zostały rozmieszczone pomiędzy wycinkami lasu, nazywanymi kulisami. Dają one  cień, gdy jest to potrzebne lub chronią od wiatru, gdy jest zbyt silny. Kulisy chronią też od szkodników, a innym użytkownikom lasu dają możliwość rozwoju.

Areał nowej szkółki leśnej  nie jest większy od zsumowanego w poprzednich szkółkach „Żerocin”, ale fakt, iż  produkcja sadzonek odbywa się już w jednym miejscu,  ułatwia transport i wszelaką logistykę. Ważną częścią tej dużej inwestycji jest też  infrastruktura techniczna, począwszy od własnego  źródła prądu, przepompowni wody i zraszaczy, a skończywszy na pomieszczeniach socjalnych dla ludzi, pracujących przy pielęgnacji sadzonek na polach.

Goście programu:

- Piotr Sobowicz- podleśniczy ds. szkółkarskich w leśnictwie Sitno

- Adam Szulik – sekretarz nadleśnictwa

 

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-miedzyrzec-cz-1-4/