RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

O POŻARACH W LASACH NADLEŚNICTWA BIAŁA PODLASKA

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Biała Podlaska – cz.1

W tym roku statystyka pożarów na obszarze nadleśnictwa nie jest zła. Z pewnością sprawia to zarówno czujne oko kamer, jak i obserwatorów na wieży, ale i pogoda jest łaskawsza. Odpowiednie siedliska oraz  wilgotność powietrza, szczególnie tegorocznego lata, klasyfikuje Nadleśnictwo Biała Podlaska w drugiej, nie najwyższej kategorii zagrożenia pożarowego.
Niemniej, jeden pożar, który miał miejsce w kwietniu br. budzi najpierw zdziwienie, a potem zaraz oburzenie. Ktoś bowiem prawdopodobnie próbował podpalić (względnie, nieodpowiedzialnie gasił papierosa w lesie) tzw. Dąb Miłości – drzewo, mające ponad 300 lat, będące pomnikiem przyrody, pod ochroną. Ogień pojawił się na  martwej już części drzewa, nie poczynił więc szczególnych szkód (choć estetycznie nie wygląda to ładnie). Jednak gdyby  zapaliły się inne  jego części  lub, gdyby ogień przeszedł na resztę drzewostanu, mogło być o wiele gorzej i niebezpieczniej.

O tymże pożarze w leśnictwie Leśna Podlaska, o działaniach prewencyjnych, o bieżącej sytuacji pożarowej oraz o wyposażeniu przeciwpożarowym nadleśnictwa mówili goście programu.

Goście programu:

- Łukasz Szubiczuk, zastępca nadleśniczego

- Marian Tomczuk, specjalista ds. administracji i BHP

-  Franciszek Dudek, pracownik obsługi

 

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-biala-podlaska-cz-1-4/