RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

NADLEŚNICTWO PARCZEW ZAPRASZA NA TURYSTYCZNE SZLAKI

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Parczew cz. 1

Po raz kolejny Nadleśnictwo Parczew odwiedził z mikrofonem red. Piotr Łoś z Radia dla Ciebie. Tym razem postanowił pokazać słuchaczom urokliwe miejsca, które warto odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek.

Nadleśnictwo Parczew, mieszczące się w Sosnowicy, to piękny obszar dawnego parku podworskiego. Z historii najbardziej znaną postacią spośród właścicieli Sosnowicy był Józef Sosnowski (zm. 1783 r.) – hetman polny litewski, wojewoda smoleński, którego jedna z córek – Ludwika – chciała wyjść za mąż za Tadeusza Kościuszkę. Jak głosi legenda, dumny magnat sosnowicki nie wyraził jednak zgody na małżeństwo córki ze skromnym szlachcicem. Mimo rozstania niedoszli małżonkowie utrzymywali ze sobą kontakty listowne.

Park po dawnej siedzibie Sosnowskich, którego część znajduje się w gestii Nadleśnictwa Parczew, pięknie służy dziś edukacji leśnej oraz turystyce. Jest to bowiem dobry punkt, od którego warto rozpocząć wycieczkę po wielu interesujących miejscach Nadleśnictwa. Wśród nich będą obiekty przyrodnicze, historyczne, ścieżki rowerowe, jak też miejsca przeznaczone do legalnego nocowania w lesie. Poza typowymi przyrodniczymi wrażeniami Nadleśnictwo Parczew dba również o ofertę rekreacyjną i sportową dla swoich gości, stąd np. współpraca ze środowiskiem parczewskich i radzyńskich łuczników. Przykładów miejsc i konkretnych działań, które mogą być atrakcyjne dla bywalców lasu, jest wiele. Przedstawia je również najnowsza mapa turystyczna Nadleśnictwa.

O walorach przyrodniczych i o propozycjach spędzania wolnego czasu na obszarze Nadleśnictwa Parczew w programie mówili:
Witold Zakościelny, nadleśniczy
– Piotr Pniak, zastępca nadleśniczego
– Jacek Zapasa, inżynier nadzoru
– Jowita Czaja, specjalista Służby Leśnej ds. edukacji przyrodniczo-leśnej

Link do audycji:

www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-30-07-2021